BiyografiDergi

NASA’nın Burs Verdiği İlk Türk Bilim Kadını Astrobiyolog Betül Kaçar

Bilim çalışmaları için NASA‘nın burs verdiği İlk Türk Bilim Kadını Astrobiyolog Betül Kaçar, şimdi de astrobiyoloji çalışmaları için Arizona Üniversitesi’nden profesörlük teklifi aldı.

Türk bilim kadını Betül Kaçar; başarı hikayesini ve bilime adadığı hayatını şöyle anlatıyor: “İstanbul doğumluyum. Üniversitede Marmara Üniversitesi Kimya Bölümü‘ne girdim. Kimya bölümü okumak istemediğim bir bölümdü fakat bir şekilde denk geldi diyelim. Ama ne ile karşılaşırsam daha pozitif bir şekilde, hayatımda bunu nasıl bir fırsata dönüştürebilirim diye düşünerek yaşamaya çalışıyorum. Genelde yapım böyledir, o zamanlar da böyleydi. Her zaman durum en kötüsü olsa bile, bazı şeyleri kendiniz kontrol edebiliyorsunuz. Türkiye’de kimya bölümünde okurken, Türkiye’de uluslararası konferanslar çok fazla oluyordu. Konferanslarda gönüllü olarak çalışmaya başladım ve proteinlere, moleküllere aşık oldum, gerçekten çok etkilendim. Bilim insanlarının bir odada bilim hakkında konuşması, günlerce kendilerini kapatıp bir hastalığı çözmeye çalışması ya da aslında hayatımızı ne kadar etkileyen o çok küçük olguları algılamaya çalışmaları beni çok etkilemişti.

Türkiye’de 20 yaşında üniversiteden mezun oldum ve tek başıma Amerika’ya göç ettim. 20 yaşında direk Parkinson ve Alzheimer üzerine doktora çalışmama başladım. Doktoraya biraz erken yaşta başladım, çünkü çok okumak istediğim için okula erken başlamıştım. Parkinson ve Alzheimer üzerine doktora yaptım. O dönem evrim konusuna da biraz merak saldım, çok fazla tartışmalı bir konuydu. Ne oluyor, bunun mekanizması nedir diye çalışırken, astrobiyolojiyi ve NASA her ne kadar uzayı, diğer gezegenlerin oluşumunu ve diğer yıldız sistemlerini anlamaya çalışan bir kurum olsa da biyolojik çalışmalara da yatırım yaptığını öğrendim. NASA’ya bir projeyle başvurdum, başvurum kabul aldı. Bu şekilde NASA Astrobiyoloji Enstitüsü’nde çalışmaya başladım. Yaklaşık 4-5 sene NASA’da çalıştım, şu an Harvard Üniversitesi’nde öğretim görevlisiyim. En son olarak da Arizona Üniversitesi’nden Astrobiyoloji Profesörlüğü teklifi aldım. Hikayem çok çalışma üzerine kurulu…”

Arizona Üniversitesi’nden profesörlük teklifi almasının nedenini açıklayan 33 yaşındaki Türk bilim kadını Astrobiyolog Betül Kaçar; “Astrobiyoloji hem astronomi yani yıldızları, hem de hayatı bağlayan bir alan. Aslında yeni de bir alan. NASA içerisinde bile 20-25 yıllık bir tarihçesi var gerçekten çok yeni bir alan. Biyolog olarak yani hücre çalışarak ve moleküler çalışarak, astrobiyoloji çalışan bildiğim kadarıyla bir ben varım, bu o kadar yeni. Samanyolu galaksimizde yaklaşık 100 milyar gezegen var. Bu 100 milyar gezegenin 40 milyarı dünyamızın boyutunda ve başka yaşam formlarının var olması açısından, dünyamızın büyüklüğünün önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu 40 milyar dünya boyutundaki gezegenin, 11 milyar tanesi de belki güneş etrafında dönüyor olabilir. Dolayısıyla 11 milyar tane dünyamıza benzeyen ve bir güneşin etrafında dönüyor olan başka diğer gezegen sistemlerinin varlığından bahsediyoruz. Dolayısıyla hayatı ararken de en az 11 milyar tane gezegene bakıyoruz. Fakat bu 11 milyar gezegene bakarken, burada ne aradığımızı tam olarak bilmiyoruz. Elbette yeşil renkli uzaylılar aramıyoruz. Aradığımız şeyler daha mikroskobik düzeyde gözle göremeyeceğimiz küçük bakteriler oluyor ya da örneğin atmosferde oksijen ve su var mı buna bakıyoruz.

Benim Arizona Üniversitesi’ndeki profesörlüğümün ilk sebebi, gözlem yaptığımız gazların ya da diğer oksijen ve nitrojenin nasıl bir yaşam formu oluşturabilir diye bakacak olmamız. İkinci sebebi de, NASA asteroidlere robot gönderiyor hatta bir tanesi birkaç ay önce gitti, yaklaşık 1 sene sonra da robot dünyaya geri gelecek. Geri geleceği yer de Arizona, bunu Arizona yönetiyor. Bu meteorlara ve asteroidlere inen robotların getirdiği, kaya ve meteor parçalarını laboratuvarımda ben analiz edeceğim. Burada herhangi bir canlı var mı buna bakacağız” diyor.

Astrobiyolog Betül KAÇAR; NASA Genç Araştırmacı Ödülü’nü almıştır.

 

 

Kaynak:
magmaceotudentsputniknews
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (1 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close