Robotik

Sualtı Robotları Filosu Deniz Mikroplarının Detaylı Haritasını Oluşturacak

Dünyada neredeyse her yerde görünmez olan ve atmosferdeki oksijenin en az yüzde elli kadarını üretmekle kalmayıp aynı zamanda karbondioksitin çoğunu ortadan kaldıran nedir?

Cevap tahmin edilmesi kolay olmayan bir şık; okyanus mikropları. Dünyanın en küçük organizmaları. Yine de bu mikroplar hakkında yeterince bilgi sahibi değiliz, iklim değişikliği gibi büyük ölçekli olayları nasıl etkilediklerini hala bilmiyoruz.

Şimdi, bir grup bilim adamı araştırmalarında özerk robotlardan yardım alıyor.

10 Mart’ta Hawaii Mānoa Üniversitesi ve Monterey Körfezi Akvaryum Araştırma Enstitüsü’nden (MBARI) oşinografi ve mühendisler, Hawaii’nin sularında üç uzun menzilli otonom su altı aracı (LRAUV) kurdular.

Bu en azından ilk başta bir test sürüşü olarak gerçekleşti. Sonuç olarak, bu araçlar, bilim adamlarının onları kurtarması gerekmeden önce, 966 km’den (600 mil) daha fazla bir zamanda otonom olarak seyahat edebilecek ve veri toplayabilecekler.

Çevresel Örnek İşlemcisi

Her bir LRAUV, okyanus boyunca hareket ederken su sıcaklığı, kimya ve klorofil içeriği gibi verileri toplamak için sensörlerle tasarlanmış olup, girdaplar gibi büyük oşinografik özellikleri (suyun dönen halkaları) ve fitoplankton çiçeklerini hedefliyor.

Dahası, bu robotlar, seyahat ettiklerinde bir Çevresel Örnek İşlemcisinde (ESP) deniz suyu örneklerini yakalayıp arşivleyebiliyorlar. Bu örneklerdeki organizmalar, araştırmacılara okyanusun farklı yerlerinde hangi mikropların bulunduğuna dair bazılarının yaşadığı girdapların yapısına ya da mikropların ne tür algor çiçeklerinden geçtiğine dair fikir verecek.

Okyanus uzun süredir gezegenin az çalışılmış bir alanı olarak kalmıştır. Ancak bu tür araçlarla bu gerçek değişmeye başlıyor. Robotlar deniz tabanını haritalandırırken, yüzen sensörler sürekli olarak okyanustaki koşullar hakkında bilgi topluyorlar.

MBARI’nın ESP projesindeki baş mühendisi Jim Birch’in basın açıklamasında. “İlk kez bir AUV’ye bir ESP koyma hakkında konuştuğumda, kendime“ bu asla olmayacak ”diye düşündüm,” dedi.

Ayrıca baş mühendis Jim Birch MBARI “ Araştırmacıların yaklaşık 15 yıl önce ESP geliştirmeye başladıklarında, bir petrol tamburunun büyüklüğündeydiler. En son versiyonlar orijinal boyutun onda biri, 20 cm (8 inç) ila 25,4 cm (10 inç) çapındadır.” Dedi.

Birch “ Bir tekne gerektirmeyen, her türlü hava koşulunda çalışabilen ve etrafta dolaşırken aynı su kütlesinde kalabilen açık okyanusta sürekli bir varlık gösterebilen oşinografiyi dönüştüreceğimizi düşünüyorum. ”diye ekledi.

Kaynak:
futurism
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close