Tarım ve Gıda

Geliştirilen Algoritma Elle Toplanan Ürünlerin Hasat Edilme Hızını Artırabilir

Çiftçiler, veri analitiği dünyasından  en son faydalanacak kişilerdir. Son birkaç yıldır, hassas tarım, çiftçilerin daha akıllı kararlar almalarına ve daha fazla verim elde etmelerine yardımcı oluyor.

Bugüne kadar yapılan çalışmaların çoğu, büyük makineler tarafından hasat edilen sıralı ürünlerle ilgili  olup, dronelar ve diğer araçlar tarafından toplanan verilerle mümkün kılınmıştır.

Ancak, Urbana Champaign’deki Illinois Üniversitesi’nde endüstri ve işletme sistemleri mühendisliği ve matematik profesörü olan Richard Sowers ile öğrencilerden oluşan bir ekip, elle toplanan ürün tarımı ile uğraşan çiftçilere değerli bilgiler vermeyi vaat eden bir algoritma geliştirdi.

Araştırmacılar, öğrenciler Nitin Srivastava ve Peter Maneykowski ile birlikte, oldukça çabuk bozulabilen elle toplanan bitkilerin iş gücünü düzene koymaya yardımcı olacak bir algoritma geliştirdiler.

Veri çıktıları, Doğal Kaynak Modellemesi’nde ortaya çıkacak olan Elde Edilen Tarımda Hasatın Algoritmik Coğrafi Konumlandırması, Oxnard, Calif’teki Crisalida Çiftlikleri’ndeki çilek hasatında yapılan bir çalışmanın sonuçlarını sunar.

Bunlar bir yıldan kısa bir süre önce, Sowers co. başlıklı bir makalede, hassas tarım teknikleri için, bu tür ürünlerin zamanlamasını ve taşınmasını ele alan, özel seçilmiş, olgunlaşmış ürünlerdir.

Tarımda Yazılım

Sowers, “Dondurma ya da tahıl üzerine koyduğunuz çilekler, şu anda toplanan kutu başına ücret alan 10 ya da daha fazla işçi tarafından toplanıyor. Tüketiciler için, çileklerin kaliteli olması ve güzel görünmesi önemlidir.”dedi.

Sowers’a göre, pazarda ya da yerel markette bulunabilen  çilekler büyük ölçüde tarladan alındıklarında olduğu tazeliğinde ve görüntüsünde. Bir kutuya, daha büyük bir kutuya, daha sonra bir palet üzerine ve son olarak bir kamyona yükleniyor. İşlem daha sonra piyasada tersine çevriliyor.

Sowers, “İlgilendiğim yönlerden biri, insanların ürün toplanmasında yer alan farklılıklar.Tıpkı internet tarama tarihinin insandan insana farklılık göstermesi gibi, benzer hatlar boyunca, bir işçinin çilekleri toplama kabiliyeti farklıdır. Bu, şu soruları ortaya çıkarır: Bu sektördeki veriler hakkında ne düşünüyorsunuz? Çünkü burada insan değişkenliği çok büyük bir etkiye sahiptir.” dedi.

“Sahada neler olup bittiğini anlamak önemli bir sorudur. Alanın belirli kısımlarının daha yüksek veya daha düşük kalitede bir hasat üretmekte olduğunun belirlenmesi, hasat stratejisinde değerli olabilir.”diye ekledi.

Bir işçinin hasat sırasında veriyi girmesini gerektirmek yerine, işlemi yavaşlatacak olan Sowers’ın ekibi, her bir işçinin, her bir taşıtın yanlarında taşıdıkları bir akıllı telefon üzerinden GPS takibi ile tam olarak hareket etmesini kesinleştirebildi. Ekip Bu verilere dayanarak, kutuların miktarını tahmin etmek için bir algoritma geliştirdi.

Veriler, sonuçta hasat için daha hassas tekniklerin gerektiği gerçeğini ortaya çıkarıyor. Örneğin, bir kalite kontrol kümesi tipik olarak alanın kenarında meydana gelir. Çoğu zaman kuyrukta bekleyen işçilerin bir birikimi vardır.

Veri Kontrolü

Daha fazla veri, bu kontrolü sağlamak için en iyi zamanların planlanmasına ve forkliftlerin paletlerinin alınması ve daha serinletilmesi için planlanması konusunda daha iyi yardımcı olacaktır. Sıcak havaların, ürünün kalitesine dramatik bir etkisi olabileceğinden, zaman en önemli esastır.

Sowers, “Şu anda sadece izlemeye çalışıyoruz. Ölçemediğin şeyi yönetemezsin. Alanda neler olup bittiğini ölçebildiğimizde, tarlada şu anda toplanan ürünün ne kadarının hasat edildiğini anlayabilirsiniz. Daha iyi zamanlama yapabilir, hasat ekiplerini yeniden düzenleyebilir veya yeniden görevlendirebilirsiniz. “dedi.

Sowers  “Ayrıca ekiciler, bu ölçümün endüstri için öneminin farkındalar. Çünkü işgücünün yanlış hesaplanması karı tamamen ortadan kaldırabilecek bir etki oluşturur.

Bu olursa, ürünün elde edilmesi sırasında maliyet oluşturan tüm besin maddeleri (su, gübreler, azot vb.) sadece boşa harcanır. Eğer kaynakları daha iyi tahsis edip tarlada bulunan bazı çilek yığınlarının zamanını önleyip azaltabiliyorsanız, bu bir kazançtır.”dedi.

Ekip, bu davranışların izlenebildiğini ve analiz edilebildiğini kanıtladı ve bunu gerçekleştirmek  için Kaliforniya’ya dönmeyi planlıyor.

Sowers, “Bu sektördeki veriler için daha fazla övgü  alıyoruz. Geri dönmek ve bunu daha büyük ölçekte yapmak istiyorum, böylece bunu bir üretim sınıfında olan bir şeyle karşılaştırmaya çalışabiliriz.” dedi.

Kaynak:
sciencedaily
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (3 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close