VR/AR

Google’dan Daha Gerçekçi VR Görüntüleri İçin Yeni GoPros

Google daha gerçekçi sanal gerçeklik (VR) sahnelerini yakalamak için açık alan fotoğrafçılığını kullanmayı deniyor. Şirket bunu bir blog yayında duyurdu. HTC Vive, Oculus Rift ve Windows Karışık Gerçeklik kulaklıklarında şirketin VR ekibinin yakaladığı özelliği  göstermek için yeni bir demo uygulaması yayınlandı.

Işık alan fotoğrafçılığı, fütüristik kamera şirketi Lytro tarafından popüler hale getirildi. Sadece bir kameranın merceğinden geçen ışığı yakalamak yerine, ışık alanlı fotoğrafçılık, bir sahneden gelen tüm ışık ışınlarını ve nereden geldikleri ile ilgili bilgileri yakaladığınız yerdir.

Doğru donanım ve yazılım ile sonuç olarak, bu ışık ışınlarını, Lytro‘nun tüketici kameralarından alınan fotoğraflar gibi, yeniden sürekli olarak odaklanabileceğiniz etkileşimli bir resim oluşturma amacıyla yeniden birleştirebilirsiniz.

Ya da görüntüleri sanal gerçeklikten geçirebilirsiniz. Böylece kafanızı hareket ettirdiğinizde, yakın nesnelerin köşelerini görebilirsiniz. Bu, sanal gerçekliğin gerçekçiliğine katkıda bulunan bir etkidir.

Işık alan fotoğrafçılığın önündeki en büyük engellerden biri, tüm bu bilgileri nasıl ele geçireceğimizdir. Lytro‘nun 125.000 dolarlık ışık alan sinema kamerasıyla karşılaştırıldığında, Google‘ın gösterdiği çözümün çok daha akıllı, düşük maliyetli, düşük bütçeli bir vibe var.

Jump Platformu

Şirketin VR ekibi, Google‘ın GoPro‘yla birkaç yıl önce geliştirdiği 16 kameralı daireselJumpplatformlarından birini temel alarak yeniden tasarladı. Kameraları halka kurulumundan çıkardılar ve dikey bir yay şeklinde konumlandırdılar. Ardından bunu yaklaşık 360 derece döndüren bir platforma yerleştirdiler.

Google, Space Shuttle Discovery de dahil olmak üzere, bir avuç dolusu mekânın VR görüntülerini çekti. Böylece tüm bu sahneler piyasaya sürülen “Işık Alanlarına Hoş Geldiniz” uygulamasında başlıyor.

Google‘ın bu teknoloji ile daha sonra ne yapacağı tam olarak açık değil. Şirketin VR kanadı, Jump için olduğu gibi, teçhizat için bir dizi plan yayınlayabiliyordu.

Ancak her şeyi yapmak için gereken donanım ve yazılım karışımı, küresel görüntü işinden çok daha karmaşıktır. Bu aynı zamanda Jump ve VR180 programlarında ne olduğu daha tüketici dostu bir çözümün öncüsü olabilir.

 

Kaynak:
theverge
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (3 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close