VR/AR

Canetrollers Görme Engelliler İçin VR’ı Değiştiriyor

Microsoft‘un yeni VR projesi büyük ölçüde görüş odaklı. Microsoft şimdi görme engelli insanların yeni dünyaları keşfetmesine izin verecek bir Cane kontrol cihazı üzerinde çalışıyor.

Proje hala geliştirilmekte, ancak “Canetroller”, kullanıcılara sesli, titreşim ve gezinmek için beyaz bir baston kullanmak gibi daha dokunaklı bir deneyim sunarak görsel işaretlere duyulan ihtiyacı ortadan kaldırabilirler.

Yeni teknoloji üzerine bir araştırma makalesinin  yazarları “Geleneksel [VR] temelde görme bozukluğu olan kişiler için erişilebilir olmayan görsel geribildirime odaklanıyor. Canetroller, can yeleği etkileşimlerini simüle eden bir haptik kamışı kontrolörü yarattı. Görme engelli insanlar sanal ortamlara girdiler ve becerilerini sanal dünyaya aktardılar.” dedi.

Proje, kullanıcıların hareketlerinin izlenmesini sağlayan HTC Vive ile eşleştirildi. Sonra Canetroller‘i kemer gibi giydiler. Canetroller daha sonra sanal bir nesneye çarptığında titreşti. Aynı zamanda çevre dokusunda meydana gelen değişiklikleri de algıladı. Uygulamada Baston hareketini yatay veya dikey yüzeylerden hareket ettirmeyi engelleyen bir fren bile var.

Sanal ortamlar ve uyaranlar oldukça basit. Çöp kutuları, duvarlar, masalar gibi. Ancak bu sıradan sahneler görme bozukluğu olan kişiler için gerçek dünyadaki etkilerin yaratılmasına yardımcı olabilecekler.

Çalışmada Microsoft ile çalışan bir yönlendirme ve hareketlilik eğitmeni “Uygulama özellikle yoğun bir sokağı geçmekten endişe duyan öğrencilerde de kullanılabilir.”dedi.

Projenin gelişmesi için hala çok yol var.

Kaynak:
vrscout
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close