Robotik

“PIYTEAM 7293” Robot Takımı ABD Yolcusu

Türkiye’de 2015’ten beri sezon dışı olarak organize edilen FIRST Robotics Competition Regional Turnuvası bu yıl 10-12 Mart tarihlerinde İstanbul Ülker Spor Arenada ilk kez uluslararası turnuva olarak düzenlendi. FIRST Robotics Competition Regional Turnuvası Fikret Yüksel Vakfı tarafından, uluslararası ayağı ise For Inspiration and Recognition of Science and Technology (FIRST) tarafından yapıldı.

Turnuvada lise çağındaki gençlerin takım ruhunu geliştirmek, yardımlaşmayı ve sonuç yerine sürece odaklanarak birlikte kazanmayı benimsemesini sağlamak amaçlanıyor. Öğrencilerden belirlenen oyun ve kurallar dahilinde robotlarını yapmaları, aynı zamanda kendi iş planlarını oluşturup, kaynak bularak sürdürülebilir bir  takım oluşturmaları bekleniyor.

Dünya genelinde 26 ülkeden 3 bin 660 takımın katıldığı turnuvaya Amerika, Çin, Kanada, İsrail, Meksika ve Avustralya’dan sonra, Türkiye de 7. ülke olarak ev sahipliği yaptı.

Türkiye’de yapılan en büyük robot organizasyonlarından biri olan etkinlikte Giresun Piraziz İsmail Yücel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Robot Takımı PIYTEAM 7293; 1. olarak ABD’de yapılacak Dünya Finallerine katılmaya hak kazandı. Bilişim ve Elektronik-Elektronik alanlarında eğitim gören 5 öğrenciden oluşan takım, mentor öğretmenleri gözetiminde 2 aydan kısa sürede hazırladıkları robotları ile İstanbul Bölgesel yarışlarında büyük bir başarıya imza attı. Mesleki eğitim veren bir devlet okulu olarak birçok özel koleji geride bırakmayı başaran PIYTEAM ülkemizi temsilen ABD Houston ve Detroit eyaletlerinde yapılacak Dünya Finalleri’ne katılmaya hak kazanan 3 ekipten biri oldu.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Burhan Bayrak: “Öğrencilerimiz 2 ay gibi kısa bir sürede yarışmaya hazırlanıp başarı elde ettiler. Takımda bilişim ve elektronik alanlarından 10,11 ve 12’inci sınıftan 5 öğrenci yer alıyor. Gerçekten mühendislik becerilerini gösterdiler.”

Çalışmalarda öğrencilere rehberlik eden öğretmenlerden Yusuf Çiçek, yarışma temasında belirtilen görevleri yapabilecek robotun tasarım aşamasında özellikle mekanik, elektronik ve yazılım konusunda mühendislik bakış açısıyla projenin her aşamasında öğrencilerin başarılı olduğunu dile getirdi.

Öğrencilerden PIYTEAM Takım Kaptanı Mert İnce de robot yapmanın zevkli bir uğraş olduğunu ifade ederek, “Böyle projelerde yer almak hem kendi bilgisel gelişimimiz hem de geleceğimiz açısından önemli. Gelecekte de zaten robot teknolojisi gelişecek, biz buna kendimizi bir bakıma hazırlamış oluyor. Yarışmada derece alıp ABD’de yarışacak olmak da ayrı bir motivasyon ve ayrı bir heyecan veriyor.” diye konuştu.

Tamamı sponsor ve gönüllü desteğiyle yürütülen FIRST Robotics Competition’da ortaya koydukları başarıyı Dünya Finallerinde de sürdürerek, ülkemizi en iyi şekilde temsil etmek istediklerini ifade eden öğrenciler, 7293 isimli robotlarını iyileştirme ve geliştirme çalışmalarına şimdiden başladıklarını ancak; turnuva katılım, ulaşım ve konaklama masraflarını karşılayacak sponsor desteği bulamadıkları için 17 Nisan’da ABD Houston’da başlayacak finallere katılamama riski ile karşı karşıya olduklarını belirttiler. Bir meslek lisesinde, özellikle de devlet okulu olan bir kurumda kazanılan bu başarıların çok kıymetli olduğunu ifade eden Okul Müdürü ise teknoloji alanında yatırım yapan iş adamlarını ve yetkilileri takımlarına destek olmaya çağırdı.

 

FIRST CHAMPIONSHIP

FIRST CHAMPIONSHIP; 18-21 Nisan 2018 tarihlerinde  ABD Houston’da, 25-28 Nisan 2018 tarihlerinde ise;  ABD Detroit’te düzenlenecek.

Daha fazla bilgi almak için;

https://www.firstchampionship.org/detroit-home

FIRST ROBOTICS 2018 ULUSLARARASI ROBOT YARIŞMASI DÜNYA FİNALLERİ’nde; ABD’de ülkemizi ve geleceğimizi temsil edecek GİRESUN PİRAZİZ İSMAİL YÜCEL MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ ROBOT TAKIMI’na destek vermek isteyen sponsorlar Takim Bilgileri*‘nden bilgi alabilirler:

*

Kaynak:
haber7giresun.mebfirstchampionship
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close