Otomotiv

Porsche’in Tak-Çalıştır Limuzini Elektrikli Araçların Geleceğine İşaret Ediyor

Porsche, Avustralya pazarında elektrikli araç geleceğine doğru ilerliyor. İcra Kurulu Başkanı Oliver Blume, önümüzdeki yıl ilk elektrikli otomobil olan Mission E Sedan‘ı piyasaya sürmeye hazırlandığı için Avustralya’daki potansiyel şarj altyapısını planlamaya başladığını açıkladı.

Sedan’ın, son Cenevre Fuarı’ndaki konsept formunda yüksek hızlı bir vagon, ardından bir coupe ve üstü açık bir araba sıralaması var.

Tam zamanlı EV‘lerdeki düğmeye basana kadar, marka, sözcüğü yaymak için yeni Panamera‘nın eklenti melez sürümlerine güveniyor. Aralığın üst kısmında yaklaşık 500.000 turbo V8 hibrit var. Ancak ikiz turbo V6  içlerinde en popüler olanı.

Tamamen 50 km’lik bir menzili olduğunu iddia ediyor.Egzoz borusundan hiç emisyon olmadan 140 km / s’ye kadar gidebilmektedir. Resmi tüketim sadece 2.5L / 100km’dir. Hibrit modda, elektrikli motor ve 2,9 litre bi-turbo benzinli V6 ile birlikte çalışarak, 340kW gücü ve 700Nm’lik güçlü bir torku dinlendiriyor.

Porsche, 0-100km / s’ye 4.6 saniye olduğunu söylüyor.

İddialar etkileyici ama bir bedeli var. Test aracımızın, yaklaşık 10,000 $ ‘lık bir fiyat aralığını içeren seçeneklerle birlikte 264.120 $’ a ulaşan 242.600 $ ‘lık bir perakende satış fiyatı vardı. Bu, yolda 300.000 dolardan fazla ve standart V6 turbodan 24.000 dolar daha fazla.

Sayılar bir yana, yeni Panamera, özellikle estetik olarak, pilot uygulama üzerine büyük bir adımdır.

İçerdeki konseptte, düğme ve anahtarlarda bir yenileme yapıldı. Çeşitli bilgi ve eğlence menülerinde gezinmek için dokunmatik ekran komutları ve geçiş anahtarı kombinasyonu ile değiştirildiler. 12 inçlik orta ekran üstün bir netlik sağlıyor ancak cam ve piyano siyah yüzeyleri kolayca lekeleniyor. Bu kesinlikle OKB‘ye eğilimli değildir.

Sürücünün önünde, dijital bir geniş ekran eski modellerdeki analog kadranları taklit eder ve satnav ve çeşitli elektriksel, hibrit ve spor modları hakkında birçok bilgiyi görüntüleyecek şekilde yapılandırılabilir.

Arkada oturan  yolcular için, daha fazla hareket alanı (başlık hala sıkı) ve medya, aircon ve ayrı arka cam tavanı için ayrı kumanda özelliği getirilmiştir.

Yolda

Panamera melezinin gerçek bir Jekyll ve Hyde kalitesi var. Bir dakika trafikte zahmetsizce ve sessizce kayıyorsunuz, tacho okumayı sıfır devrediyor. Sonra spor moduna geçiyorsunuz ve turbo V6, her vites değişiminde boğazını canlı ve yüksek sesle temizliyor.

Tamamen elektrikli performans, işe gidip gelmek için yeterince akıllıdır. Ancak hat dışı bir boyunda dalgalanma yoktur. Gaz kelebeğini katlarsanız, benzinli motor eklenmiş bir grunt sağlamak için hemen devreye girer.

Aralık rakamları makul olarak doğru görünür. Bir aşamada, otoban ve şehir trafiğinin bir karışımı içinde 25 km yol katedildi ve sadece 18 km’lik bir menzil kullanıldı.

Sileceklerle birlikte yağmurda yapılan bir başka gezi de başlangıç aralığından biraz daha fazla kullanılmasına karşın, genel olarak yeniden şarj edilmeden 50 km’lik bir talep söz konusu olabiliyor.

Eğer menzil bittiğinde, bu modda yakıt tüketimi yükselse de, benzinli motoru  kullanarak şarj etmeyi seçebilirsiniz. Köy yollarının ve otoyolun bir karışımı üzerinde 11L / 100km’ye kadar çıktık.

Bu seçenek, benzinli otomobiller için tıkanıklık vergisi çeken şehirlerde daha fazla hedefleniyor. Şoförün şehre girmeden önce otoyolda elektrik aralığını oluşturmasına ve daha sonra da emisyon içermeyen bir yere seyahat etmesine izin veriyor.

Eğer hafta boyunca gezegeni kurtarıyorsanız ve Panamera‘nın gerçek potansiyelini kullanmaktan hoşlanıyorsanız, spora geçiş yapın ve gerçek bir Porsche kullanıyor gibi hissetmeye başlayın. Sekiz vitesli şanzıman sezgiseldir. Sizi köşeden dışarı doğru kaydırmak için doğru dişliyi seçer, direksiyonu cerrahi olarak hassas ve kavrama şiddetlidir.

Sıkı bir sargı yolunda, Panamera‘nın ağırlığını ve boyutunu hissedeceksiniz. İki tondan fazla ve V6 tabanından 300kg daha fazla – bu yüzden bir spor otomobilinden daha büyüktür.

Frene basarsanız, büyük yeşil kaliperler acele etmenize rağmen, frenler hafif bir uygulamada ahşap bir his verir.

Kaynak:
news
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (3 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close