Tıp

Yediklerimizin Takibini Yapan; Dişe Takılan Mini Sensör

Tufts Üniversitesi Mühendislik Fakültesi‘ndeki araştırmacıların geliştirdiği yeni, minyatür sensörler sayesinde; dişe doğrudan monte edildiğinde, bir mobil cihazla kablosuz olarak iletişim kurarak glikoz, tuz ve alkol alımı hakkında bilgi aktarabilir. Araştırmacılar, Advanced Materials Dergisi’nde yakında yayınlanacak araştırmalarda, bu sensörlerin gelecekteki uyarlamalarının, çok çeşitli besinlerin, kimyasalların ve fizyolojik durumların tespitini ve kaydedilmesini sağlayabileceğini belirtiyor.

Diyet alımının izlenmesi için önceki giyilebilir cihazlar, ağız koruyucusunun kullanılması, hantal kablolama veya sensörlerin hızla bozunması nedeniyle sık sık değiştirilmeleri gerekiyordu. Tufts mühendisleri daha kabul edilebilir bir teknoloji için çalıştılar. Bir dişin düzensiz yüzeyine esnek bir şekilde uyum sağlayabilen ve tutunabilen sadece 2mm x 2mm’lik bir sensör geliştirdiler. Sensörler gelen bir radyofrekans sinyaline cevap olarak verilerini kablosuz olarak iletirler.

Sensörler üç tane, sandviç gibi, katmandan oluşur: Tespit edilecek olan besinleri veya diğer kimyasalları emen merkezi bir “biyolojik tepki tabakası” ve iki adet kare şeklindeki altın halkaya ait dış tabakalar…, Üç katman (birlikte); radyofrekans spektrumunda dalgaları toplayıp, ileten küçük bir anten gibi davranır. Gelen bir dalga; algılayıcısına çarptığında, bir kısmı mavi renkten arındırılmış, maviyi gözümüze yansıtır.
Böylece sensör, “rengini” değiştirebilir. Örneğin, eğer orta tabaka; tuz ya da etanol alınırsa, elektriksel özellikleri değişecektir. Bu da sensörün değişen yoğunlukta farklı bir radyo frekansı dalgaları spektrumunu emmesine ve iletmesine neden olacaktır. Besin ve diğer analitlerin nasıl tespit edilip, ölçülebileceği sağlanmış oluyor.

Frank C. Doble Tufts Mühendislik Profesörü Fiorenzo Omenetto: “Teoride, diğer kimyasalları hedeflemek için bu sensörlerdeki biyolojik tepki katmanını değiştirebiliriz. Ortak RFID (Radyofrekans Kimligi) teknolojisini, bir dişe, cilde veya başka bir yüzeye yapıştırılmış olsun, çevresi hakkındaki bilgileri dinamik olarak okuyabilen ve aktaran bir sensör paketiyle genişlettik.”

Kaynak:
techxplore
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (1 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close