Tıp

Büyüyen Damarlar İle Diyalizde Yeni Dönem

Transplantasyona ihtiyaç duyan böbrek hastalarını bekleyen yolculuk genellikle uzun ve ağrılıdır.  Rahatsız edici diyaliz tedavisi haftalık sorunlara yol açabilir.

Hastaların kanı filtrelemeyi kolaylaştıracak yeni damarlar geliştirmelerine yardımcı olan yeni bir cihaz, dünyada aylar hatta yıllar boyunca her birkaç günde bir süren prosedürlere katlanmak zorunda olanlar için büyük önem arzedebilir.

Böbrekler başarısız olduklarında, kandan, normal süreçte idrar yoluyla vücuttan atılan zararlı bileşikleri temizlemeyi durdururlar. Böbrek hastalığının bazen birkaç belirtisi olmasına rağmen, doktorlar müdahalede bulunmadıkça ve böbreklerin işini vücut dışında gerçekleştirmedikçe, diyaliz olarak bilinen süreç ölümcül olabilir.

Diyaliz sırasında, hastaların kanları boşaltılır, arındırılır ve düzenli olarak tekrar yerleştirilir. Sıkıcı prosedür, bir nakil için beklerken onları hayatta tutar, ancak damarlarda hasar da dahil olmak üzere bazı ciddi yan etkileri vardır.

Uzun süreli diyaliz kullanıcılarının kanın çıkarılmasını ve enjeksiyonunu kolaylaştırmak için kollarına implante edilen plastik bir tüp vardır. Çünkü insan damarları uzun bir süre boyunca her hafta prosedüre katlanmak için çok kırılgandır. Küçük plastik tüpler damarları korumak ve aynı zamanda kanı çıkarmayı kolaylaştırmak içindir.

Bununla birlikte,  Aditlys’in CEO’su Silvére Lucquin “vücutta plastik implantlar bıraktığınızda, oldukça kolay bir şekilde tıkayabilirler” diyor.

Büyğyen Kan Damarları

Şirketinin araştırması, bu tıkanıklıkların tedavinin ilk yılında hastaların yüzde 50’sinde meydana geldiğini göstermektedir. Bu nedenle Aditlys, hastaları daha uzun süre diyalizle daha iyi başa çıkmaya ve onları daha kolay bir şekilde makineye bağlanan kan damarlarının büyümesine yardımcı olarak donatmak istiyor.

Hastanın damarlarına içi boş bir yapay implant takarak bunu yapmayı planlıyorlar. Zamanla, bu polimer bazlı damar, etrafında şekillenen yeni dokunun büyümesini destekleyecektir.

İmplant yavaş yavaş çözülürken, yeni damarlar diyaliz tüpü için doğal bir bağlantı oluşturacaktır.

Kolda kalıcı olarak sıkışmış bir plastik implant ile karşılaştırıldığında, doğal birleşme, bu tip prosedürlerde çok yaygın olan enfeksiyonlardan hastaları korur.

Aditlys, Xeltis adındaki bir şirketin sunduğu endojen doku restorasyonu sürecine dayanan ileri tıbbi teknolojilerin bir kombinasyonunu kullanmayı planlıyor. Xeltis esas olarak kalp kapakçıklarını restore etmek için çalışırken, Lucquin ve ekibi kan damarlarına odaklanacaktır.

Fikir hala erken aşamalarında ve pazara girmeden önce aşması gereken uzun bir yolu var.

Ancak, üç Amerikalıdan  birinin bir noktada böbrek hastalığına yakalanma riski olduğu göz önüne alındığında, hayatlarını kolaylaştıracak her gelişme büyük bir etki yaratma potansiyeline sahiptir.

Kaynak:
futurism
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close