Bilgisayar

Japonya Dünyanın En Güçlü Nükleer Füzyon Araştırması İçin Yeni Süper Bilgisayar Geliştiriyor

Japonya’nın bu yıl üretime başlayacak olan gelişmiş nükleer füzyon araştırması için bir Cray XC50 süper bilgisayarını piyasaya sürüyor. Cray XC50 süper bilgisayarı, gezegendeki en güçlü bilgisayar olmaktan uzak olsa da, dünyanın en güçlü nükleer füzyon araştırması alanında dünyanın en güçlü oyuncusu olacak.

Kuantum ve Radyoloji Bilim ve Teknoloji Ulusal Enstitüleri araştırması için bilgisayarı seçti. Bilgisayar, enstitülerin nükleer araştırma merkezlerinden biri olan Rokkasho Füzyon Enstitüsü’nde kurulacak.

Yerel nükleer füzyon bilimi deneyleri için kullanılacak ve aynı zamanda AB’nin başkanlık ettiği yarı-çok uluslu füzyon projesi olan ITER‘in desteklenmesinde de bir rol oynayacak.

Japonya ve diğer ülkelerden binlerce araştırmacı, sistemi özellikle plazma fiziği ve füzyon enerjisi hesaplamaları için kullanabilecektir.

Helios’a Elveda

Yeni süper bilgisayar beklentisiyle Japonya, 2012’de 15’inci en güçlü süper bilgisayar olan, Helios adında önceki eski sistemini hizmet dışı bıraktı.

Japonya’nın en yeni süper bilgisayar sistemi henüz adlandırılmamış ve hatta buradaki en iyi Cray XC50 sistemi bile değil.

İsviçre, Cray XC50 sistemi üzerinde çalışan Kasım sıralamasına göre dünyanın üçüncü en güçlü süper bilgisayarına sahip.

Füzyon enerjisi hala bir süre uzaktadır. Çünkü ITER’in ilk plazma reaktörü 2035’te işletmeye alınacak ve yatırım için milyarlarca dolar harcayacak.

Yine de savunucular, burada bulunduktan sonra, nükleer füzyonun dünyadaki enerji ihtiyacını en az bin yıl boyunca kapsayabileceğini ve fosil yakıtlar veya nükleer fizyondan radyoaktif tehditler kullanarak aynı iklim değişikliği yan etkilerini karşılayamayacağını söylüyorlar.

ABD, süper bilgisayar silahlanma yarışına da büyük miktarda yatırım yaptı ve geçen yıl sadece Cray, AMD, Intel, Nvidia ve diğerleri de dahil olmak üzere finans şirketlerinde toplamda 258 milyon dolar harcayarak, saniyede milyar milyarlık bir hesaplama gerçekleştirebilen muazzam bilgisayarları inşa etti.

Kaynak:
theverge
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (1 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close