Otomotiv

Yeni Zelanda’da Uçan Taksiler Test Ediliyor

Yeni Zelanda’da, Google kurucularından Larry Page‘in desteklediği bir projenin parçası olarak, kişisel taşımacılıkta devrim yaratacağı söylenen SELF-PILOTED uçan taksiler, test ediliyor.

Geçen yıl Ekim ayından bu yana, drone benzeri bir icat, Güney Ada üzerinde uçuyordu. Christchurch kentine kadar bir mesafede testler yaklaşık altı yıllık bir deneme süresince uygulanacak.

Yerdekiler için, gemide bir pilot olup olmadığı bu güne kadar belirsizdi.

Yeni Zelandalı yetkililer, Bay Page’in şirketi Kitty Hawk‘in bir yan kuruluşu olan Zephyr Airworks‘ün fütüristik hava taksilerini geliştirmek ve test etmek için yapılan başvurularını onayladılar.

Cora olarak bilinen elektrikli uçağın kanatlarında bir düzine kaldırma fanı vardır. Bu da onu dikey kalkış ve bir helikopter gibi iniş yapma yeteneğine sahip kılar.

Ancak geliştiriciler bunun daha sessiz olduğunu, yani kentsel alanlarda yolcuları çatıları ve otoparkları iniş alanları gibi kullanarak taşıyabileceklerini söylüyorlar.

Serbest ve Sessiz Bir Araç

Zephyr CEO’su Fred Reid, “Biz, güvenli bir şekilde uçabilen, serbest ve emisyonsuz bir araç sunuyoruz. Bunun ulaşımın evriminde mantıklı bir sonraki adım olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Yeni Zelanda’nın Güney Adasında test edilen Cora prototipi, uçuş yolunu hesaplamak için üç adet yerleşik bilgisayar kullanıyor ve iki yolcu taşıyabiliyor.

100 kilometrelik bir menzile sahip ve 900 metreye kadar rakımda 150 km hızla uçabiliyor.

Zephyr, hava taksisini kullanarak, bir arabaya binmeye benzer şekilde, yolculara yönelik basit bir deneyim olacağını söyledi.

Tanıtım videosunda “Uçağı uçurmak hakkında hiçbir şey bilmek zorunda kalmazsınız. Cora senin için uçabilir. Tümüyle elektrikli olacak. Sürdürülebilir bir dünya inşa etmeye yardım edecek.” deniyor.

Cora‘nın tasarlanmasının sekiz yıl sürdüğünü, ancak geliştiricilerin yeni teknolojiyi güvenli bir şekilde test etmek için uygun bir ortama ihtiyaç duyduklarını söyledi.

Bay Reid, yerel yetkililerin bu fikre kucak açtığını söyleyerek, Yeni Zelanda’ya sınırsız hava sahası ve uygun yasal düzenlemeler nedeniyle yerleştik. Neyle karşılaşacağımıza  dair hiçbir fikrimiz yoktu. Bizi güldüren bir fikirdi. Bilim kurgu gibi akla gelen bir şey yapıyorduk. ” dedi.

Cora‘ya Yeni Zelanda Sivil Havacılık Otoritesinden deneysel bir uçuşa elverişlilik sertifikası verildi.

Christchurch belediye başkanı Lianne Dalziel, “Bu uçak, ulaşım ekosisteminin, trafik ve tıkanıklık etrafında küresel bir meydan okumaya yanıt veren ve gezegen için güçlü olan bir eve dönüşmesini temsil ediyor” dedi.

Kaynak:
news
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close