Yazılım

Xilinx’in Esnek Bilgisayar Çipleri Yakınınızdaki Bir AI’ı Yeniden Yazabilir

En büyük çip üreticileri olarak Intel, Apple ve Samsung adını duyurmuştu. Ama muhtemelen high-end ağ ekipmanı veya kendi kendine sürüş arabaları gibi üretim alanlarına girmeyenler Xilinx‘i tanımazlar. Xilinx‘in yeni CEO’su Victor Peng bu alan sınırlılığını değiştirmeyi umuyor.

Xilinx‘in kod adı Everest olan yeni çip tasarımı, şirketi daha geleneksel çiplerde ilerlemenin hayal kırıklığına uğramış daha geniş bir programcı kitlesi ile buluşturmaya hazırlanıyor.

Her şey plana göre giderse, Everest binlerce sunucuyla dolu veri merkezlerinde çalışan bulut bilişim hizmetlerine güvenen tüm programcıların dikkatini çekebilecek. Sonuçta, sesinizi tanıyan veya X-ray‘ınızı tümörler için tarayan yapay zeka araçları gibi, kullanımınızda olan yeni servisleriniz  daha hızlı çalışacaktır.

Peng, Xilinx yongalarının genel amaçlı işlemcilerde buhardan arındırılmış olarak belirli işleri hızlandırmasını sağladığını savunuyor. Bu, hızlı bir donanımın, geleneksel bir bilgisayar beyni olan bir merkezi işlem biriminde çalışan daha yavaş yazılımlar için ele geçirilmesine yardımcı olabilir.

Peng, “CPU‘lar her zaman arka planda olacak, ancak kapasite yüklerinin üstüne çıkamazlar. Başka hızlandırıcılara ihtiyaç var.” dedi.

Peng, 2008 yılında Xilinx’e katıldı ve Ocak ayında CEO oldu. Bu yüzden Everest‘in başarısına çok fazla odaklanıyor. Son dört yılda şirket, 1.500 mühendis istihdam etti ve Everest‘i yaratmak için araştırma ve geliştirme maliyetlerinden 1 milyar dolardan fazla para harcadı.

30 yıllık esnek FGPA’lar

30 yıldan uzun bir süre önce, Xilinx, geleneksel çiplerden farklı olarak, belirli görevleri yerine getirmek için programlanabilen, daha sonra değişiklik veya hataların bulunması gerektiğinde yeniden programlanabilir kapı dizileri (FPGA) olarak adlandırılan bir yonga teknolojisine öncülük etti.

Energias Pazar Araştırması‘na göre, 2023 yılında satışların yıllık% 9 artarak 13 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Intel, 2015 yılında 16.7 milyar dolar karşılığında Xilinx‘in FPGA rakibi Altera‘yı satın aldı.

Everest, geleneksel CPU çekirdeği, bellek ve dış dünyaya çok hızlı bağlantı gibi diğer modüllerle Xilinx‘in geleneksel FPGA donanımını paketliyor. En ilginç özelliklerinden biri, saniyenin binde biri kadar hızlı bir şekilde yeniden programlanabilme kapasitesidir.

Ayrıca, veri merkezlerinin, bazı makinelere olan talebin azaldığı anlarda boşta kalmasına izin vermek yerine, varolan donanımdan daha fazla kullanım sağlayabileceği anlamına gelir.

Bulut bilişim hizmetlerinde  800 poundluk hisse alan Amazon, FPGA‘ları Amazon Web Services seçenekleri dizisine ekledi , bir diğeri ise Microsoft‘ta FPGA‘lara güveniyor.

Bazı müşteriler Everest‘i, özellikle de AI yazılımı üzerinde çalışanlar, Linley Group‘lu bir analist olan Linley Gwennap’ı tercih edecekler.

Özel Çip rekabeti

FPGA‘lar geleneksel olarak onları belirli cihazlara inşa eden donanım mühendislerinin bölgesi olmuştur. Fakat Peng’in Everest ile olan tutkusu, FPGA‘ları da yazılım programcılarının dikkatine sunuyor .

FPGA‘ların programlanması karmaşıktır. Ancak pazarını genişletmek için Xilinx, FPGA‘ları kullanmayı ve bunları mevcut teknoloji ile entegre etmeyi kolaylaştıran yeni araçlara güveniyor. Örneğin, Xilinx, Everest yuvasını Google‘ın TensorFlow gibi mevcut AI yazılımlarına dönüştüren önceden yazılmış yazılımların kütüphanelerini sağlayacaktır.

Peng, “Çip geliştirme deneyiminin aksine bir yazılım geliştirme deneyiminden daha fazlasını yapmak istiyoruz” dedi.

Bugün, FPGA kullanan bilgisayarları, geleneksel çipleri olanlara göre programlamak daha zordur. Ancak Xilinx bu farkı ortadan kaldırmak istiyor.

Kaynak:
cnet
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close