İş ve Finans

Dünya Ekonomisi’ni Lokasyon Verileriyle Ölçmek

Startup ​​Platformu, kullanıcıların alışveriş yapma, çalışma ve yaşama biçimlerini anlamak için anonimleştirilmiş* akıllı telefon GPS verilerini dağıtır.

Akıllı telefonunuzu her yere taşımak bir yaşam tarzı haline geldi. Bunu yaparken, ekonomideki rolünüzle ilgili şaşırtıcı miktarda veri üretiriz. (alışveriş yaparak, çalışarak, seyahat ederek ya da sadece boş zaman geçirerek…)
2011 yılında MITde kurulan Thasos Group, bu verileri endüstrileşmiş ve yatırımcılara yönelik ekonomileri ölçmek üzere anonimleştirilmiş ve toplulaştırılmış biçimde kullanan bir platform geliştirdi.

Thasos’un platformu, kurucularından Wei Pan ve Profesör Alex “Sandy” Pentland’ın MIT Media Lab’ın araştırmasına dayanan, her gün yüz milyonlarca cep telefonunun anonimleştirilmiş* konum verilerini kırıp, kayda değer tüketim, istihdam ve yaşam davranışları çıkarmaktadır.

 

* Anonimleştirmek: Kişisel verilerin anonim hale getirilmesi, verilerin başka verilerle eşleştirilerek hiçbir surette kimliği belirli veya belirlenebilir bir gerçek kişiyle ilişkilendirilemeyecek hale getirilmesini ifade etmektedir.

 

Thasos Kurucusu Pan: “Günde 3 ila 5 terabayta kadar veriyi işliyoruz ve bu verileri, kaç kişinin bir mağazayı veya bir işyerini ziyaret ettiği, kaç kişinin işe ya da seyahate gittiği ve kaç saat çalıştığı gibi ekonomik etkinlikleri ölçmek için kullanıyoruz…”
Bu ölçülebilir bilgiler; yatırımcılar, şirketler, politikacılar, ekonomistler ve gerçek zamanlı olarak farklı sektörlerin derin ekonomik anlayışına ihtiyaç duyan ‘diğerleri’ için değerlidir. Kasım ayında, örneğin, Thasos Amazon’un Whole Foods’unu nasıl satın aldığını ve Amazon’un uyguladığı fiyat düşüşünün tüketici davranışlarını nasıl etkilediğini gösteren bir çalışma yayınladı. Kullanıcı konum verilerinden elde edilen sonuçlar; fiyat düşüşlerinin hemen ardından yüzde 17 oranında artış gösterdiğini ve alışveriş yapanların yakındaki rakip mağazalardan yaklaşık yüzde 15 ila 24 oranında düştüğünü gösterdi.

Pan: “Genel hareket modellerini kullanarak; alışveriş yapanların bazılarının daha önce hiç gitmeyecek olan Whole Foods’u keşfetmeye başladığını fark ettik.”
25’ten fazla hedge fund* müşterisi olan Thasos; platformu yatırımcıları arasında popüler bir platform olarak kullanmaktadır. Bu platform, yatırımcılara; yatırım yapabilecekleri ya da satabilecekleri firmaların çalışma saatleri ve müşteri ziyaretleri gibi çeşitli ölçütleri saptamalarını sağlamaktadır


*
hedge fund; son yıllarda oldukça yaygınlaşan bir yatırım iştirakidir.

Sayılarla Doğruluk

 

Konum verilerini kullanmak için, Thasos öncelikle mağazalar, alışveriş merkezleri, iş siteleri, mahalleler ve şehirler gibi bir hedef konum etrafında kurulan “coğrafi yerler” yani, sanal sınırlar oluşturur. Thasos’un veritabanına her biri on binlerce elle çizilmiş coğrafi bölge ekleniyor. Bunların her biri, bir tesis veya mağazanın açıldığı, otoparkın paylaşılıp paylaşılmadığı ve yakındaki işletmelerle ilgili bilgiler gibi önemli verilere sahip.

Coğrafi konumlar oluşturulduktan sonra, Thasos; konum bilgilerini, akıllı telefonların GPS, RFID veya Wi-Fi aracılığıyla verileri anonim ve toplu bir şekilde toplayan uygulamalardan ve diğer yazılımlardan coğrafi konumların içinden derler. Bu verileri analiz ederek, platform, örneğin ilk veya daimi müşteriler, mevsimlik işçiler veya tam zamanlı çalışanlar, uzaktan veya yakından gelebilecek kişilerin kümelerini tanımlar. Platform, daha sonra, belirli bir değişikliğin (fiyat düşüşü gibi) uygulandığı yerdeki konum verilerini, değişimin belirli kümeler üzerinde etkisini ölçmek için geçmiş verileriyle karşılaştırabilir.

Thasos, önemli, büyük müşterileriyle, bazı şaşırtıcı analizler üreten birkaç örnek çalışma yayınladı.

28 Ağustos’ta Amazon, Whole Foods’u satın aldı ve tüm mağazalarda fiyat indirimlerini uygulamaya koydu. Thasos, ülkenin her yerindeki Whole Foods mağazalarının yanı sıra Costco, Trader Joe’s, Sprouts, Target, Kroger, Walmart ve diğer birçok mağaza için coğrafi konumlarını kullanarak; müşteri büyümesini, rakiplerinin ayrılışını, konum değişikliklerini, gelir düzeylerini ve nüfus sayımlarını (nüfus sayımı verileriyle oluşturulmuştur) ölçmek için on milyonlarca müşterinin konum verilerini incelemiştir.
Sonuçlar, All Foods mağazalarına yönelik genel trafiğin, fiyat indirimi haftası boyunca yüzde 17 arttığını gösterdi; üç haftanın sonunda ise yüzde 4’e düştü, ancak veri edinme öncesi rakamların üzerinde seyrettiği görüldü. Yeni müşteriler öncelikle Walmart’tan (yüzde 24), Kroger (yüzde 16) ve Costco’dan (yüzde 15) geliyordu. Tüm veriler anonim olduğu için Thasos, yalnızca eksik olan alışveriş türlerini belirledi; örneğin, Whole Foods’un üç haftalık dönemde ortaya çıkan yeni müşterilerinin yüzde 24’ü Walmart’ta görülüyordu.

İlginç bir şekilde Pan, rakip mağazaların Whole Foods’a zarar verme eğilimi gösteren en zengin müşterileriydi. Bu, Amazon’un daha geniş bir müşteri tabanına sahip olma hedefiyle çelişen bir sonuçtu.

Pan: “Maliyetleri düşürme stratejisinin, düşük ve orta gelirli müşterileri çekmediğini gösterdik. Şirketler için, bu tür bir anlayış, kararların şekillendirilmesinde anahtardır.”

Yakın zamanda gerçekleştirilen bir başka vaka çalışmasında; Thasos, alışveriş merkezleri gibi ticari işyeri sahibi ve işleten şirketler için gayrimenkul yatırım ortaklıkları’na (GYO) baktı. Mülklerinin değerini ölçmek için, GYO’lar genel olarak alışveriş merkezlerinin bir modelinde foot traffic*’i manuel olarak sayar ve ülke genelinde tüm mülkler arasındaki performansı tahmin eder. Bu tahminlere dayanarak, ülke çapındaki foot traffic*’inin, alışveriş merkezlerine ve üst düzey mağazalara ya da küçük işletmelere kadar yayıldığı öne sürüldü.

Ancak, Thasos aksini belirledi. Veriler; üç aylık foot traffic trendlerini azalttığını gösteriyor, bu da genel satışlarda düşüşe işaret ediyordu. Sonuçlar daha sonra sahiplerin kazançlarını bildirdiği zaman; mağazalardan yapılan işlem ve satış kayıtları ile doğrulanmıştır. Şaşırtıcı bir şekilde, yüksek kaliteli yüksek mağazalar, düşük mağazalar ile karşılaştırıldığında yaklaşık yüzde 3 oranında düşük performans göstermiştir.  Marketler ile alışveriş merkezleri, diğerlerinden yaklaşık yüzde 5 daha fazla insanı cezbetti.

 

* foot traffic: Bir ticari işyerine yaya ziyaretçilerini tanımlamak için kullanılan bir terim.

Bu tür bilgiler, GYO’ların daha düşük fiyatlı mağazalara veya marketlere yatırım yapmak gibi daha fazla ziyaretçi çekmenin yollarını bulmalarına yardımcı olabilir.

Evlilik Verileri ve Ekonomisi

 

2009 yılında Pan, Medya Laboratuvarı’na katıldı ve Toshiba Medya Sanatları ve Bilimleri Profesörü Pentland Davranışsal Veri Bilimi’nde öncü oldu. Orada, ekonomi bilimine olan ilgisiyle veri bilimindeki geçmişiyle evlilik verilerine ilgi duymaya başladı.

Fikir, dünya ekonomilerinin bileşenlerini ölçmek için veri kullanmaktı, ancak hangi tür verilerin kullanılacağını bilmiyordu. Bugün, bu tür sosyal bilimler ve pazarlama araştırmaları için anketler kullanılmaktadır. Örneğin; 1930’larda ortaya çıkan bir olasılık örneklemesi türü…

Pan, “Sanayi hala Büyük Buhran’da geliştirilen teknolojiyi kullanıyor” diyor.

Ancak görüldüğü gibi; akıllı telefonlar hayatımıza girdi. Pan: “Herkesin bir akıllı telefonu var ve telefon onların her zaman nerede olduğunu bilir. Ekonomik açıdan, temel olarak tüketiyor, dinleniyor ya da çalışıyoruz. Yer verilerinin bu metrikleri ölçmek için en iyi bir yöntem olduğunu anladım…”

Pan ayrıca; finans piyasalarını incelemek için bilgisayar bilimini kullanan MIT Sloan School of Management Finans Mühendisliği Laboratuvarı’ndan yardım istedi. Pan, “Medya Laboratuvarı çok disiplinler arası, farklı bölümlerde düşünmeyi gerektiren bir alan… Her zaman eğitimini almadığınız bir alanı anlamanıza yardımcı olacak sınıfları, son derece etkili bir şey yapmak için kullanabilirsiniz.”

Media Lab ve MIT Sloan arasında hareket eden Pan, böylece Thasos Platformunun ilk versiyonunu oluşturdu.

Bugün, Thasos öncelikle Amerika Birleşik Devletleri’nde faaliyet göstermektedir. Ancak, Pan, “küresel ekonomik analiz motoru” olma hedefiyle dünya çapında genişlemeyi hedeflediğini belirtti. Fikir; tüketici harcamaları, fabrika üretimi, istihdam saatleri gibi büyük ekonomik bileşenleri karşılaştırabilecek bir sistem yaratmaktır.

Pan: “Bugün her ülkenin ekonomik faaliyetlerini ölçmenin bir yolu var. Ülkeleri karşılaştırmak, genel dünya ekonomisinin daha iyi bir görünümünü sağlamak için tutarlı bir sistem kurmaya çalışıyoruz.”

Kaynak:
mıt
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (1 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close