Arkeoloji

Hatshepsut Firavunun Gizemli Tasviri Keşfedildi

Swansea Üniversitesi Egyptology öğretim görevlisi Dr Ken Griffin, bir nesne taşıma oturumu için seçilen Mısır Merkezi Mağazalarının birinde bir nesne üzerinde en meşhur Bayan firavunlarından biri olan Hatshepsut ile ilgili bir tasvir buldu.

Mısır Merkezi tarafından Swansea Üniversitesi’nde Egyptology öğrencilerine Orijinal Mısır eserlerini ele alma fırsatı sağlanmaktadır.

Mısır Klasik Sanat ve Mimarlık Bölümü Eski Mısır Tarihi ve Mısırbilimi Bölümü’nden Dr. Kenneth Griffin, Mısır Sanat ve Mimarisi modülünün yeni bir oturumunda, seçilen nesnelerden birinin ilk başta düşündüğünden çok daha ilginç olduğunu fark etti.

Birbirine yapıştırılmış iki düzensiz şekilli kireçtaşı parçasından oluşan nesne yirmi yıldan fazla bir süre depoda tutulmuş ve sadece eski bir siyah-beyaz fotoğrafa dayanan dokunma seansı için talep edilmişti.

Nesnenin ön tarafı, yüzü maalesef eksik olan bir figürün kafasını doğrudan arkasında bir yelpaze kalıntısıyla gösteriyor. Başın üstünde hiyeroglif izleri de var.

Parçanın ikonografisi, Mısır‘ın bir yöneticisini, özellikle de figürün alnındaki uraeus (kobra) varlığıyla temsil ettiğini gösteriyor. Bu gizemli firavun kimdi ve bu kısım neyi anlatıyordu?

Mısır Merkezi kayıtlarında bulunan bir araştırmada, orijinal kaynak hakkında bilgi verilmiyor. Ancak nesnenin yeri tesbit ediliyor. Bilinen şey ise, 1971’de Swansea‘ya, Londra merkezli farmasötik girişimci Sir Henry Wellcome’a (1853-1936) ait nesnelerin dağıtımının bir parçası olarak gelmesidir.

Parçalar 5 cm’den daha küçük kalınlıkta ve arkadaki kesme işaretlerinden görülebileceği gibi bir tapınağın veya mezarın duvarından açığa çıkarılmış.

Bu, yapıtın ön yüzüdür. KREDİ: Mısır Merkezi, Swansea Üniversitesi

Elliden fazla kez Mısır‘ı ziyaret eden Dr Griffin, ikonografiyi, Yeni Krallık‘ın yüksekliği sırasında inşa edilen Deir el-Bahri‘deki (Luxor) Hatshepsut tapınağının kabartmalarına benzeterek tanıdı. Özellikle, saç tedavisi, bükülmüş uraeus ile kafa bandı ve fanın dekorasyonundaki şekiller Deir el-Bahri‘de ile eşleştiriliyor.

En önemlisi, başlığın üstündeki hiyeroglifler, tapınağın başka bir yerinde bulunan formülün bir metnin parçası kadınsı figürün bayan olduğunu işaret ettiler.

Hatshepsut, Sekizinci Hanedanlığın beşinci firavunu idi (M.Ö. 1778-1458). Bu pozisyonu elinde tutan sadece bir avuç kadından biriydi. O saltanatının başında uzun bir elbise giymiş bir kadın olarak temsil edildi, ama yavaş yavaş sakallı olarak tasvir edilen, daha erkeksi özellikler aldı.

Hatshepsut saltanatı, Mısır tarihi boyunca anıtlar inşa edilmesini sağlayan barış ve refah dönemlerinden biriydi. Deir el-Bahri‘deki anı tapınağı, tarikatını kutlamak ve korumak için inşa edilmiş, Mısır mimarisinin başyapıtıdır.

1902-1909 yılları arasında Mısır Keşif Fonu (şimdiki Mısır Keşif Cemiyeti) tarafından tapınağın kazılmasından önce on dokuzuncu yüzyılın sonlarında bu bölgeden birçok parça alınmıştır. 1961’den beri Mısır’da Polonya Arkeoloji Misyonu tapınağı kazıyor, restore ediyor ve kaydediyor.

Bu, artefaktın arka yüzüdür. KREDİ: Mısır Merkezi, Swansea Üniversitesi

Yine de, değerli bulmacanın gizemi orada bitmiyor. Üst parçanın arkasında, kısa sakallı bir adamın kafası tasvir edilir. Başlangıçta bunun için bir açıklama yoktu. Ancak alt parçanın yüzünü tamamlamak için üst parçanın daha yakın zamanlarda çıkarıldığını ve yeniden yerleştirildiğini görüyoruz.

Parçanın şeklin altına yerleştirilmesi, aynı zamanda, üst parçanın olağan dışı kesimini de açıklayacaktır. Bu, değerini ve cazibesini artırmak için muhtemelen bir antika satıcısı, açık arttırmacı veya parçanın önceki sahibi tarafından yapıldı.

Sonunda, parçaların orijinal düzende birbirine yapıştırılmasına bilinmeyen bir tarihte karar verildi.

Deir el-Bahri‘nin bu eser için en olası yer olduğu görülse de, bunu teyit etmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır. Hatta yakın tarihte bir gün, ortaya çıkan parçaların kesin noktasını belirlemek bile mümkün olabilecektir.

Nesnenin önemi göz önüne alındığında, Hatshepsut‘un baş tasviri şimdi Mısır Merkezindeki Yaşam Evi içinde önemli bir konumda sergilenmiştir. Böylece hakettiği değeri görmesi ziyaretçileri rahatlatacaktır.

Dr Griffin: “Mısır Merkezi harika bir kaynaktır. Öğrencilerin Swansea Üniversitesi’nde Egyptology okuması için önemli bir faktördür. Nesnenin Hatshepsut‘u tasviri olarak tanımlanması, öğrenciler arasında büyük bir heyecan yarattı.”

Kaynak:
heritagedaily
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (3 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 3,67 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close