Yazılım

Otomatik 3D Örgü Modelleri Oluşturan Yazılım

Carnegie Mellon Üniversitesi bilgisayar bilimcileri; bilgisayar kontrollü bir örgü makinesinin, otomatik olarak üretmesini sağlayan çok çeşitli 3D şekilleri, dikiş dikme komutlarına çevirebilen bir sistem geliştirdi.
Carnegie Mellon Tekstil Laboratuvarı‘ndaki araştırmacılar, çeşitli peluş oyuncaklar ve giysiler üretmek için sistemi kullandılar. Robotik Enstitüsü’nde Yardımcı Doçent James McCann, hiçbir uzmanlığa ihtiyaç duymadan örgü talimatları üretme yeteneğinin, talep üzerine makine örme işlemini mümkün kılabileceğini söyledi.
McCann’in vizyonu, binlerce adet örme şapka, eldiven ve diğer kıyafetleri rutin olarak tek tek ya da küçük miktarlarda kişiselleştirilmiş parçalar üretmek için makineleri kullanmaktır. Örneğin eldivenler, müşterinin ellerine tam olarak uyacak şekilde tasarlanabilir. Atletik ayakkabılar, kazaklar ve şapkalar benzersiz renk desenleri veya süslemelere sahip olabilir.

McCann: “Örgü makineleri 3 boyutlu yazıcılar kadar kolay kullanılabilir hale gelebilir.”

McCann, giysi tasarımcılarının makineleri programlamak için gerekli uzmanlığına nadiren sahip olduğunu belirterek, şunları ekliyor: “Şayet; örgü makinelerinin bir katını çalıştırıyorsanız, aynı zamanda bir mühendis bölümünüz de vardır.  Aksi takdirde tek seferlik özel parçalar yapmak için sürdürülebilir bir yol değil.”

SIGGRAPH 2018‘de, Vancouver, Kanada Bilgisayar Grafikleri ve İnteraktif Teknikler Konferansı’nda McCann ve meslektaşları tarafından sunulacak olan yazılım; 3 boyutlu şekiller için otomatik olarak örgü talimatları oluşturur. (V-yataklı örgü makineleri için talimatlar…)

Robotik Yardımcı Doçenti James McCann, Carnegie Mellon lisans öğrencileri Lea Albaugh ve Vidya Narayanan bilgisayar kontrollü bir örgü makinesini kontrol ediyor. Sistem 3 boyutlu şekilleri dikişe çevirir, böylece makine bunları otomatik olarak üretebilir. Carnegie Mellon Üniversitesi / Michael Henninger

Bilgisayar Bilimi Öğrencisi Vidya Narayanan: “Yaygın olarak kullanılan bu makineler, ters çevrilmiş V şeklinde birbirine paralel açılı, paralel iğne yataklarında bulunan kanca şeklindeki iğnelerle iplik ilmeklerini manipüle eder. Makineler son derece yetenekli, ancak el örgüsü ile karşılaştırıldığında sınırlıdır.”

CMU’nun algoritmasının bu kısıtlamaları dikkate aldığını belirterek, makinenin sınırları içinde çalışan ve iplik kopması veya sıkışma riskini azaltan modeller için talimatlar üreteceğini söyledi.

McCann’in belirttiği gibi; bu tarz bir ön uç tasarım sistemi, 3 boyutlu baskıda ve bilgisayarla çalışan makine atölyelerinde yaygındır, ancak örgü dünyasında yoktur.

Benzer şekilde, 3 boyutlu baskı ve makine atölyeleri, ekipmanlarını çalıştırmak için ortak dilleri ve dosya biçimlerini kullanır. Örgü makineleri, belirli örgü makine markalarına özgü çeşitli dil ve araçları kullanır. McCann, ortak bir örgü oluşturmak için daha önce, Knitout olarak adlandırılan, herhangi bir marka örgü makinesiyle uygulanabilen format üzerinde çalıştı.

McCann : “İsteğe bağlı örgüyü oluşturmak için daha fazla çalışma gerekli. Örneğin, sistem şimdi örgü kıyafetleri ayırt edebilen desenli dikiş olmadan sadece düzgün bir örme kumaş üretiyor. Örgü ekosisteminin ayrıca, herhangi bir makine ile çalışacak tasarım araçlarıyla genişletilmesi gerekiyor.

Örgü donanımı zaten çok iyi. Bu ise; küçük bir itme ihtiyacı olan bir yazılım ve hızlı bir şekilde gelişebilir, çünkü daha hızlı yineleyebiliriz.”

Kaynak:
techxplore
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (1 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close