Tıp

Araştırmacılar Enjekte Edilebilir Bandaj Geliştirdi

Şarapnel‘in yol açtığı delici bir yaralanma, sonunda ölüme yol açabilecek savaş alanı yaralarının üstesinden gelme araştırmaları için ciddi bir engeldir. Kanamaya bağlı yüksek mortalite oranları göz önüne alındığında, aşırı kan kaybından ötürü ölümleri önleyen materyaller halen yeterli değildir.

Hamur hazırlamada yaygın olarak kullanılan bir jelleştirici madde ile, Inspired Nanomaterials ve Doku Mühendisliği Laboratuvarı’ndan araştırmacılar, kanamayı durdurmak ve yara iyileşmesini desteklemek için enjekte edilebilir bandajları başarıyla ürettiler.

Acta Biomaterialia‘da yayınlanan “Yara İyileştirme Uygulaması için Nano-Yönlendirilmiş Enjekte Edilebilir Hidrojeller” makalesinin sahibi, Texas A & M Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği Bölümünde yardımcı doçent olan Dr. Akhilesh K. Gaharwar,” Kappa-carrageenan ve nanosilikatları kullanmak üzere enjekte edilebilir hidrojeller oluşturmak üzere hemostaz (kanamayı durdurma işlemi) ve kontrollü bir terapötik salınım ile yara iyileşmesini kolaylaştırır.” dedi.

Gaharwar, “Enjekte edilebilir hidrojeller, iç yaralanmalar ve kanama durumunda hemostaz sağlamak için ümit verici materyallerdir. Çünkü bu biyomalzemeler, minimal invaziv yaklaşımlar kullanılarak bir yara bölgesine sokulabilirler.

İdeal enjekte edilebilir bandaj, yara bölgesinde enjeksiyondan sonra katılaşmalı ve doğal bir pıhtılaşma gibi desteklemelidir. Ayrıca, enjekte edilebilir bandaj, hemostaz sağlandıktan sonra yara iyileşmesi yanıtını başlatmalıdır.” diye ekledi.

Hidrojeller

Çalışma, enjekte edilebilir hidrojelleri tasarlamak için deniz yosunundan elde edilen kappa-carrageenan olarak bilinen yaygın olarak kullanılan bir koyulaştırıcı ajan kullanmaktadır. Hidrojeller, insan dokularının yapısını simüle eden Jell-O‘ya benzer bir 3D su ile şişen polimer ağıdır.

Kappa-İrlanda yosunu kil bazlı nanopartiküller ile karıştırıldığında enjekte edilebilir jelatin elde edilir. Kil bazlı nanopartiküllerin yüklü özellikleri hidrojellere hemostatik yetenek sağlar.

Spesifik olarak, plazma proteini ve trombositler jel yüzeyinde kan adsorpsiyonu oluşturur ve bir kan pıhtılaşmasını tetikler.

Gaharwar’ın laboratuvarında yüksek lisans öğrencisi ve makalenin ilk yazarı olan Giriraj Lokhande “İlginç bir şekilde, bu enjektabl bandajların, yaraları iyileştirmek için kullanılabilecek uzun süreli terapötik salınımlar gösterebileceğini de gördük. Nanopartiküllerin negatif yüzey yükü, terapötiklerle elektrostatik etkileşimleri mümkün kıldı. Böylece terapötiklerin yavaş salınmasına neden oldu.” diyor.

Kaynak:
medicalexpress
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (Henüz oy verilmedi)
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close