Astronomi ve Uzay

Rocket Lab, Elektron Roketinin İlk Ticari Lansmanı İçin Tarihi Belirledi

ABD spaceflight Rocket Lab resmen açıldı ve bir ay sonra başlangıç için yapacağı ilk ticari lansmanını planladı. Şirket, küçük bir elektron roketini, gemideki iki uydu operatöründen gelen yüklerle birlikte başlatacak. Yani araç ikinci test uçuşunu tamamladıktan sadece üç ay sonra.

Yaklaşan görev, bu yıl ve sonrasında  taleplerinin yoğunlaşacağını açıklayan Rocket Lab‘ın müşteri işlemlerinin başlangıcı olacak.

Elektronu geliştirdikten dört yıl sonra, Rocket Lab, Mayıs 2017’de ilk defa şirketin kendi özel fırlatma bölgesinden Yeni Zelanda uçuşunu gerçekleştirdi. Bu test uçuşu uygun bir şekilde “Bu bir Deneme’dir” şeklinde adlandırıldı.

Yerdeki iletişim ekipmanındaki bir aksaklık nedeniyle roket yörüngesine ulaşamasa da, mekan olarak belirlendi. Rocket Lab, sorunu düzeltmeyi başardı. Ocak ayında ” Test Devamı” adlı bir görevle Elektron‘un ikinci bir test uçuşunu gerçekleştirdi. Bu süre içinde araç, bir tanesi açıklanmamakla birlikte dört uyduyu yörüngeye fırlattı.

Şimdi, Rocket Lab‘ın, Elektron‘u ticari uçuşlar için hazır. (Başlangıçta, şirket üç test uçuşu yapmayı planlamıştı. Ancak sonra iki tane uçuşun yeterli olduğuna karar vermişti.) Bu sonraki fırlatma, 20 Nisan’da saat 12: 30’da Yeni Zelanda Saati’nde açılan 14 günlük bir açılış penceresi sırasında bir aralığa çıkmak üzere planlandı (veya Doğu kıyısında olanlar için önceki gün 07:30 ET.)

İki uydu şirketi, Spire Global ve GeoOptics Inc., rokette küçük bir uzay aracına sahip olacak. Bir kez daha, Rocket Lab bu göreve çok net bir başlık verdi: “İş Zamanı”.

Lansman, Rocket Lab‘i küçük uyduların özel bir başlatıcısı olma hedefine bir adım daha yaklaştıracak. Şirketin 55 metre uzunluğundaki Elektron roketi, 330 ve 500 pound arasında düşük yeryüzü yörüngesine kargo koyabiliyor. Bu, SpaceX Falcon 9’a kıyasla aynı büyüklükteki alana 50.000 pound gönderebilen küçük bir yük.

Roket Laboratuvarı, yine de SpaceX gibi büyük boyutlu veriyollarını başlatmak istemiyor. Bunun yerine, bir seferde bir avuç minik uzay aracı göndererek küçük uydu devriminden yararlanmak istiyor.

Bu zaten donanımlarını alan haline getirmek için roket biniş paylarına başvurmak zorunda kalan küçük uydu operatörleri için cazip bir seçenek olarak kabul gördü.

Tipik olarak, küçük bir uzay aracı, artık oda varsa çok daha büyük uyduların lansmanlarını kapsamına almak zorundadır. Ancak Elektron gibi küçük bir roket ile, minyatür uydular kendilerine özel bir uçuş alabilir. Şu ana  kadar, Rocket Lab, Elektron uçuşlarının temel olarak 2018 ve 2019 için rezerve edildiğini söylüyor.

Bu arada şirket, önümüzdeki birkaç yıl içinde lansmanlarının sıklığını artırmayı hedefliyor. Rocket Lab, Yeni Zelanda fırlatma tesisinin her 72 saatte bir lisans vermeye başladığını açıkladı.  Böylece Elektron gerekirse teknik olarak her üç günde bir uçabilecek.

Rocket Lab henüz orada değil. Ancak şirketin her hafta bir Elektronun inşa edilmesini sağlayacak bir üretim süreci olduğunu iddia ediyor. Ayrıca, 2018’in sonuna kadar ayda bir kez lansman yapmayı umuyor.

Rocket Lab CEO’su Peter Beck yaptığı açıklamada, “İş Zamanı, duyarlı alana geçişi temsil ediyor. Her zaman, dünyanın en sık kullanılan lansman yeteneğini sunabilecek bir araç ve lansman sitesi oluşturmak için yola çıktık ve rekor sürede bunu gerçekleştiriyoruz.” dedi.

Rocket Lab‘ın da lansmanlarını canlı yayınlama alışkanlık haline geldi. Video, şirketin web sitesindeki uçuştan yaklaşık 15 dakika önce kullanıma sunulacak.

Rocket Lab da, indirme süreleriyle ilgili Twitter hesabında güncellemeler yapıyor. Bu yüzden bu sonraki Elektronun ne zaman başladığını görmek için bu sekmeleri saklayabilirsiniz.

Kaynak:
theverge
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close