Yazılım

Yapay Zeka ile Gerçek Zamanlı Polis Gözetimi

Birçok teknoloji şirketi, ABD genelinde polis departmanları ile çalışırken, gerçek zamanlı olarak yüzleri tanımlayabilen ve gözetlemenin potansiyelini arttırabilen, video gözetleme ve vücut kameralarına yapay zeka ekleme yeteneğini geliştirmek için çalışıyor.

Sonbaharda hazır olması beklenen vücut kamera teknolojisi henüz polis departmanları tarafından satın alınmadı ve halen geliştirme aşamasında. New York Polis Departmanı da dahil olmak üzere tüm polis departmanları, bir suçun meydana gelmesinden sonra gözetim kameralarını incelemek için yüz tanıma sistemini kullanıyor.

Yeni yazılım; polis memurunun vücut kamerası veya video gözetleme kamerası aracılığıyla, şüpheliyi bulduğunu duyurması için bir algoritma kullanır. Memur daha sonra şüpheliyi durdurup durdurmayacağına ya da duruma göre başka bir eylemde bulunacağına karar verebilir.

Teknoloji, kolluk kuvvetlerinin, ateşli silah algılama teknolojisi ve tahmini analitik de dahil olmak üzere; yazılım ve yüksek teknoloji ürünü araçlara olan artan bağımlılığını vurgulamaktadır.

Araçlar şimdilik yasa uygulayıcı tarafından kabul edildi, ancak çoğu zaman mahremiyetle ilgili endişeler dile getirildi.

Sistemde; polis, vücut kameralarının ilgilerini çeken kişileri tespit etmesini sağlayacak teknolojiyle etrafı inceler. Daha sonra yazılım şöyle işler:

wsj

1. Şüpheli veya kayıp kişinin görüntüsü; bir CCTV*, mugshot** veya bir şahit tarafından çekilen fotoğraftan elde edilir. Şüphelinin özellikleri bir veritabanına girilir.

      * CCTV: Kameralar aracılığıyla alınan görüntünün belirli bir konuma iletildiği sisteme verilen isimdir.

     ** Mugshot: Tutuklama sonrası şüphelinin önden çekilen resmi.

2.Polis memurlarının sahada giydiği vücut kameraları yüz tanıma AI ile donatılmıştır. Vücut kamerası, veritabanının şüpheli hakkındaki bilgilerini alır.

3. Polis memurunun vücut kamerası, her bir kişiyi kendi bakış açısıyla otomatik olarak algılar ve şüphelinin açıklamasını veya fotoğrafını gerçek zamanlı olarak eşleştirip eşleştirmediklerini test eder. Eğer bir eşleşme varsa, polis memuru uyarılır.

Polis iletişimi ve vücut kamera teknoloji üreticisi Chicago merkezli Motorola Solutions, bu sonbaharda konuşlandırmaya hazır bir vücut kamera üretmek için yapay zeka şirketi Neurala ile ortaklık kurdu.  Şirket bu sistemle bir şüpheliyi ya da kayıp bir çocuğu tanımayı ve onları bir kalabalığa yerleştirmeyi öğreneceklerini söylüyor. Böylece teknoloji zamanla daha fazla veri alarak daha akıllı hale gelmiş olacak.

Motorola, bu süreçte ülke çapında bir dizi departmanla çalıştı. Teknolojiyi gerçek zamanlı olarak hareket ettirmek, teknolojiyi esas alan ve her zaman doğru bir şekilde keskin olmayan yüzlere sahip (özellikle, teknoloji ışığında doğru bir şekilde eşleşmesi zor olan daha koyu yüzler için) olabilecek hatalar yaratır ve gizlilik kaybıyla ilgili alarmları artırır.

Motorola Solution’ın Teknoloji Direktörü Paul Steinberg: “Dengeli ve tarafsız olduğundan emin olmak için çeşitli algoritmalarla çok sıkı çalıştık.”

 

Bu yazılım üzerinde çalışan New York merkezli bir girişim olan One Smart Labs’in Baş Bilimcisi TaeWoo Kim, teknolojinin “ürpertici ve biraz Big Brother’vari” olduğunu söylüyor; ancak bunun sadece “suçla ve terörizmle mücadele”yle ilgili olduğunu da vurguluyor. ABD yasa uygulayıcı; yüzlerce tanıma veya ehliyet fotoğraflarının veritabanları aracılığıyla şüphelilerin fotoğraflarını çekmek için kullanılıyor. Georgetown Hukuk Okulu’nda araştırmacılar, her iki Amerikalıdan biri yetişkin olan 117 milyon insanın ülkede yasa uygulama tarafından kullanılan yüz tanıma ağlarında bulunduğunu tahmin ediyor.

New York’ta, bir suçu araştıran bir dedektif; kentteki binlerce gözetleme kamerasından birinden bir görüntü çekiyor, eşleşme buluyor ve yüz tanıma bölümünde araştırıcılara yönlendiriyor. Ancak bu süreç, yalnızca bir suç işlendikten sonra gerçekleşiyor. Ancak gerçek zamanlı tanıma anında, doğru teşhisle sıfır hatayla çalışıyor.

NYPD’nin eski komiseri William Bratton, teknolojinin ilk ortaya çıktığında halkın DNA testi konusunda da benzer şekilde endişe duyduğunu söylüyor. Teknoloji, haksız yere mahkum edilen kişileri hapishaneden kurtarmakla suçlandı.

Bratton: “Benim bakış açımdan, artı; eksilere çok daha ağır basıyor…”

 

Kaynak:
wsj
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (1 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close