Tarım ve Gıda

Antarktika’da Sebze Yetiştirmek Mümkün

Antarktika‘nın buzlu beyaz çölünde güneş ışığı, toprak ya da böcek ilaçlarının yardımı olmadan yeşil bir gıda büyüyor.

Almanya‘nın Neumayer İstasyonu III‘teki bilim adamları bu akşam iyi bir yemek yiyorlar.

Neumayer III’ün araştırmacıları, “Eden ISSprojesinin en önemli parçasını oluşturan yüksek teknoloji ürünü bir seradan aldıkları ilk ürün olan Antarktika‘da  yetiştirilen sebzelerini yeni hasat ettiler.

Proje, bitkilerin sadece kutuplarda ve çöllerde değil, aynı zamanda diğer gezegenlerin zor koşullarında (Ay, Mars ve ötesinde kolonileştiğinde insanlara taze sebzeler sağlayarak) nasıl büyüdüklerini test ediyor.

İlk Antarktika hasatı, uzun çalışma yıllarının ve çok özel bir sera barınağının ürünüdür.

Antarktika Eden, yeniden dizayn edilmiş, penceresiz bir nakliye konteynerinin içinde geleneksel bir seraya benzemiyor. Kendi kapalı hava sirkülasyonuyla beslenir ve içi yapay mor ışıkla doldurulmuştur. İçinde bitkiler “aeroponik” olarak adlandırılan yöntemle büyürler, toprak veya güneş ışığı olmadan bitki kökleri besinlerle, yaprakları LED lambalarla aydınlatılır ve etraflarındaki hava mikroplardan süzülerek karbondioksit ile zenginleştirilir.

Antarktika‘da yaşayan araştırmacılar için taze sebzelerin olasılığı, istasyonlarda dondurulmuş veya kurutulmuş gıdalara bağımlılıktan kurtulmak için heyecan verici bir değişiklik olacaktır.

Gezegen kaşifleri için, başka dünyalarda yiyecek yetiştirme yeteneği, yaşam ve ölüm arasındaki fark anlamına gelebilir.

Mars Gezisi

NASA, Mars gezisinin binlerce kilo yemek gerektireceğini tahmin ediyor. Üç yıllık bir görevde sadece dört mürettebat üyesi günde üç öğün yemek için 24.000 pound (10,886 kilogram) gıdaya ihtiyaç duyacaklar.

Eğer bu yolculukların varış istasyonlarında  bir aeroponik bahçeye başlayabilir ve yeni evlerinin toprağından diğer besin maddelerini (besin ve su gibi) sentezleyebilirlerse, bu besin kaynağından ekstra kilo getirmeden haftalar, aylar ve hatta yıllar boyunca faydalanabilirler.

Mars‘ta veya diğer gezegenlerde taze sebzelerin bulunması da önemli sağlık etkilerine sahip olabilir. Taze ürünler, NASA‘nın astronotların radyasyona karşı korunmasına yardımcı olabileceğini, meyve ve sebzelerin kurutulduğu zaman kaybedilen C vitamini gibi besin maddelerinin daha fazlasını sağlayacağını umuyor. Kurutulmuş ve dondurulmuş gıdalardan kopma da önemli psikolojik etkilere sahip olabilir.

Associated Press‘e göre, Neumayer mürettebatı bu yılın mayıs ayında haftada 4 ila 5 kilogram (8.8 ila 11 pound) meyve ve sebze hasat etmeyi planlıyor. Her şey plana göre giderse, deney astronotların uzayda ve Mars‘ta, Uluslararası Uzay İstasyonunda halihazırda yetiştirilenlerden daha geniş  sebze çeşidi yetiştirebileceğini gösterecektir.

Bu gece salata. Yarın, tüm evren.

Kaynak:
futurism
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (1 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close