Tıp

AR Tıbbi Uygulamayı Mükemmel Hale Getiriyor

Imperial College London gibi prestijli tıp kurumları, ameliyathanelerde HoloLens cihazlarını kullanarak, prosedürleri daha hızlı ve güvenli hale getirmeye yardımcı olan önemli kan damarları, kemikler ve kasları tespit ediyorlar.

Kaza geçiren hastalarda yaygın olay rekonstrüktif cerrahi gerektiren açık yaralardır. Tedavide deri ve kan damarları vücudun sağlıklı bir kısmından alınır ve yarayı örtmek için kullanılır. Bu süreçte hayati adım, “yenidokunun kan damarlarını yaranın bulunduğu bölgeyle birleştirmektir. Böylece oksijenli kan bölgeye ulaşabilir.

Cerrahlar geleneksel olarak, kanın hareketini algılayarak cildin altındaki damarları bulmak için el tipi bir ultrason tarayıcı kullanırlar. Ancak, bu çok zaman alıcıdır. Hala damarların nerede olduğu ve vücut dokusundaki yollarıyla ilgili birtakım varsayımlar gerektirmektedir.

Bu en son teknoloji, cerrahların daha önce tamamlanmış BT incelemelerini almasına ve rekonstrüktif cerrahi sırasında bir hastanın uzvunun üzerine 3D dijital modellerini yerleştirmesine izin verir. Cerrahların açık yaraların daha çabuk iyileşmesine yardımcı olmak için kan damarlarını vücudun bir kısmından diğerine başarıyla taşımasına yardımcı olmak için kullanılır.

BT Taramaları İle Kan Damarlarını İzlemek

Ameliyathane ve Kanser Anabilim Dalı Araştırma Görevlisi Dr. Philip Pratt, “Dubai’deki Küresel Eğitim ve Beceri Forumu‘nda (GESF) ilk elden denemeler yapma şansı buldum. Özellikle Hologramları incelediğimde gerçek BT taramalarına dayandığını bilmek oldukça şaşırtıcıydı. Hastalar şimdiye kadar 41 yaşında bir erkek çocuk, araba çarpışmalarında bacağını yaralayan 85 yaşında bir erkek, fibulalarını kırıldığı için ameliyat gerektiren bir enfeksiyon geliştiren 85 yaşındaki bir kadından oluşuyordu.

Arttırılmış gerçeklik, operasyon sırasında tarama görüntülerini hastanın üzerine yerleştirerek bu kan damarlarını doğru ve hızlı bir şekilde bulmanın yeni bir yolunu sunuyor. Bu teknoloji, ameliyattan önce hastalardan topladığımız verileri en gerçekçi ve doğal şekilde deneyimlememizi sağlıyor. Yaralının bacağına ve içine bakıyorsunuz; Kemikleri ve kan damarlarının seyrini görüyorsunuz.”dedi.

Dr. Philip Pratt, HoloLens’i kullanarak cerrahların bir hastanın benzersiz anatomisini çok hızlı ve doğru bir şekilde anlamasına ve ekiplerde birden fazla cerrahın da görebileceği gibi daha verimli bir şekilde işbirliği yapabilmelerini sağladığını söyledi.

Çalışan cerrahlar için güçlü bir görselleştirme ve işbirliği aracı olmanın yanı sıra, sürükleyici teknolojiler de giderek büyüyen bir sorunun çözümüne yardımcı olabilirler. Bu olay profesyonellerin özellikle de gelişmekte olan ülkelerde küresel sıkıntısıdır. Yoğun teknolojilerle sağlanan eğitim, sağlık ve dijital ekonomi gibi alanlarda eğitimli profesyonellerin kronik sıkıntısının giderilmesinde etkili olabilir.

Artırılmış gerçeklik eğitimi ve işbirliği platformu Proximie‘den Bassem F Hashash, dünya çapında tahminen beş milyar insanın cerrahi müdahaleye sahip olmadığını söylüyor. Bu kısmen, bu tür prosedürleri gerçekleştirmek için mevcut uzmanların kronik eksikliği ve yeni cerrahların eğitimi ile ilgili zorluk ve harcamalardan kaynaklanmaktadır.

Gözlem ve uygulama, bu mesleklerde gerekli olan beceri seviyesini  arttırır. Yine de, sürükleyici teknolojiyle, uzmanların ve öğrencilerin kendilerini esnek bir şekilde işbirliği yapmalarına ve eğitmelerine izin veren ortamlara taşınabilmeleri mümkündür. Başka bir deyişle, öğrencilerin, ulaşamadıkları deneyimlere neredeyse erişebilmelerini sağlayarak, eğitimde demokratik bir güç haline gelebilirler.

Aynı zamanda, GESF‘deki haptik VR uygulamasını sergileyen Fundamental VR‘den Vincent Vincent’a göre, sanal eğitimin “daha iyi” olması yeterli değil.

HoloLens Uygulaması

Deneyimsel öğrenmenin daha geniş kitleler tarafından erişilebilir hale getirilmesinin yararları, eğitimin “bir tane gör, bir tane yap, öğret” gibi sınırlı bir modelin ötesine geçmesini sağlıyor. Öğrencilerin güvenli ve doğru bir ortamda becerilerini pratiğe dökebilmelerine ve olanaklarını geliştirmelerine imkan tanıyacak şekilde izin veriyor.

Vincent, kendi HoloLens uygulamasını geliştirirken, arttırılmış gerçeklikle çalışmanın, beynin farklı bölümlerini daldırma yoluyla tetikleme eğiliminde olduğuna dair kanıtlar gördü. Böylece içerik daha hızlı bir şekilde asimile edildi.

Daha uzun bir süre için öğrenenler  için öğrenmeyi geliştirmek ve hızlandırmak. Moore’un eklediği yasa, şirketin mevcut eğitim simülasyon sisteminin birkaç yıl önce yaptığı şeyin onda birine mal olduğu anlamına geliyor.

 

Amiras, “Teknoloji ilerledikçe, daha ekonomikleşecek ve günlük yaşantımıza daha fazla entegre olacak. Çoğu insan burada bir çeşit akıllı telefon taşıyorsa, bir sonraki adım bir çeşit artırılmış gerçeklik cihazı olacaktır.” dedi.

Vincent “Bu bilgisayarlar ve insanlar arasındaki yeni arayüz. Teknolojiyle ilgili olan şey, iyi çalıştığı zaman ortadan kaybolmasıdır.  Gelecekte Sürükleyici Teknoloji, hantal bir kulaklıkla ilgili olmayacak. Bugün sahip olduğumuz şey, Motorola‘nın 1987 tarihli telefonuna eşdeğer. ” dedi.

Bütün bunlar, dünyanın her yerindeki insanların gerçekçi deneyimlere ve simülasyonlara kolayca erişebilecekleri, yeni becerileri öğrenip yeni yollarla uygulayabilecekleri anlamına geliyor. İnternetin yaygın olarak benimsenmesi bilginin daha geniş bir alana erişmesiyle aynı şekilde, sürükleyici teknolojiler daha geniş ve daha eşitlikçi erişimin kendisini deneyimlemesini sağlayabilir ve bu oldukça heyecan verici.

Kaynak:
vrscout
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (3 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close