Kültür-Sanat

Google, VR İle Tehlike Altındaki Tarihi Alanların Korunmasına Yardımcı Oluyor

Google, VR’deki Dünya harikalarını koruyarak mirasımızı koruma konusunda CyArk’a yardım ediyor.

Gelecek nesiller boyunca dünyanın dört bir yanında tehlikede olan tarihi sitelerin bulunmasına ve korunmasına yardımcı olmak amacıyla, Google, risk altındaki dünya harikalarını kataloglamak için 3D lazer tarama yapmak için kar amacı gütmeyen CyArk ile işbirliği yaptı.

Açık Miras projesi olarak anılan çalışmada CyArk, önemli sitelerde kritik verileri kaydetmek ve bilgiyi ayrıntılı bir VR rekreasyonuna dönüştürmek için gelişmiş 3D lazer tarama teknolojisini kullanmıştır. Doku, renk, geometri, belirlenen konumun tüm yönleri “milimetre” hassasiyetinde çarpıcı doğrulukla çoğaltılır.

Google Sanat ve Kültür Bölümü’nden Dijital bir arkeolog ve program yöneticisi olan Chance Coughenour yaptığı bir basın açıklamasında “Modern teknolojiyle, bu anıtları daha önce hiç olmadığı kadar daha detaylı bir şekilde yakalayabiliriz.

Bunlar arasında, lazer tarayıcıların yakaladığı geometrinin yanı sıra, yüzeydeki renk ve doku da dahil olmak üzere, 3D‘de milimetrelik hassasiyete sahip. Bu ayrıntılı taramalar ayrıca hasar alanlarını belirlemek ve restorasyon çalışmalarına yardımcı olmak için de kullanılabilir.” dedi.

2013 yılında Ben Kacyra tarafından kurulan CyArk, Kacyra’nın Taliban güçleri tarafından Afganistan’daki 1,500 yıllık Budist heykelinin 2001 yılı tahribatı karşısında hırslı tepkisinin bir sonucuydu.

3D lazer taramasında orijinal öncülerden biri olan Ben, teknolojisinin savaş, turizm ya da sadece eski moda  doğanın yarattığı potansiyel yıkımla karşı karşıya kalan anıtları ve diğer tarihi yerleri ölümsüzleştirmede kullanılabileceğini fark etti.

Açık Miras Projesi

Açık Miras projesinde sergilenen en önemli yerlerden biri, 2016 yılında bir deprem sırasında ağır hasara uğrayan Bagan, Myanmar’daki Ananda Ok Kyaung tapınağı.

Kafirra ve CyArk’daki ekibi alanı taradı ve fotoğraf çekti. Doğal afet öncesi bölgeyi, kullanıcıların artık akıllı telefonlar, tabletler, bilgisayarlar veya VR kulaklıkları ile içeride ve dışarıda keşfedebilecekleri etkileşimli bir 3D tur haline getiriyor.

Bununla birlikte, Ananda Ok Kyaung tapınağı, Tayland’ın tarihi Ayutthaya şehri, Şam, Suriye’deki Al Azem Sarayı ve Mesa Verde’nin Colorado’daki uçurum evleri dahil olmak üzere 18 farklı ülkeye yayılan 25 diğer siteden sadece biri.

Google Arts & Culture, 7 yıllık operasyonu boyunca 70 farklı ülkeye yayılmış 1.500 müzeyle ortaklaşa çalışarak, herkesin zevk alabilmesi için tarihin en değerli koleksiyonlarından bazılarını internete getirdi. Açık Miras, Google‘ın 3D içeriğe ilk kez Sanat ve Kültür bölümü için ekleyeceği VR içeriği ile ilk adımı attı.

Açık Miras” projesi web sitesini ziyaret ederek veya ücretsiz uygulamalarını iOS ve Android‘de indirerek bu muhteşem rekreasyonları keşfetmeye başlayın. Google Cloud Platformu sayesinde verilere  başvurmak da  ücretsizdir.

Kaynak:
vrscout
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close