Otomotiv

İsveç’ten Sürüş Esnasında Elektrikli Otomobilleri Şarj Edecek Yol

Artık elektrikli aracınızı, İsveç‘te sürüyorsanız  yaklaşık 2 km (1,2 mil) içinde şarj edebileceksiniz. Bu, hükümet tarafından planlanan ve EV-şarj eden sokakların ülke çapında kullanıma açılmasının ilk elektrikli demiryolu gömülü olan Stockholm’ün dışındaki yol örneği.

Ne yazık ki, bu yollarda şarjınızı stok yapma şansınız yok. Araçların yeniden şarj olmak için hareketli bir kol üzerindeki rayda gitmesi gerekiyor.

Gücünü pistten çeken eski Scalextric elektrikli oyuncak arabalar gibi düşünün. Bu durumda daha çok kayıt iğnesine benzetilebilir. İkincisi kadar kırılgan olmayabilir.

Araç raydan dışarı çıkınca kol otomatik olarak ayrılır. Hareket halindeyken ‘dinamik şarj‘ sadece bir araca elektrik aktarıyor. Sistem, tüketilen enerji miktarını bile hesaplayabilir ve uygun araç ve kullanıcı için borçlandırabilir.

Hem demiryolu hem de kol, iki yıl önce deneme sürüşlerine  başlamış olan havai kablo sistemine kıyasla hem yollara hem de arabalara monte edilmek üzere daha kolay görünüyor.

Ancak plan, ülkede 500.000 kilometrelik yolun tamamını elektriklendirmek değil. Bunun yerine, hükümet projenin arkasındaki eRoadArlanda konsorsiyumunun baş yöneticisi The Guardian‘a verdiği demeçte, otoyolları oluşturan 20.000 kilometrelik rayları kurmayı amaçlıyor.

Elektrikli Raylı Sistem

ERoadArlanda CEO‘su Hans Säll, ” 20.000 km’lik otobanı elektriklendirirsek yeterli olacak. İki otoyol arasındaki mesafe 45 kilometreden fazla değildir. Elektrikli otomobiller yeniden şarj edilmeye gerek kalmadan bu mesafeye gidebilirler. Bazıları, 5.000 kilometrelik elektrik üretiminin yeterli olacağına inanıyor.” Dedi.

The Guardian‘a göre, elektrikli raylı sistemlerin kilometre başına 1 milyon euro’ya mal olması bekleniyor. Bu da kentin bir tramvay hattı inşa etmekten 50 kat daha ucuz olmasını sağlıyor.

Ancak bu yollarda yapılan  yüklemeler, otomobil üreticilerinin, elektrikli otomobilleri orta hızda şarj etmek için bu şeritleri saymaları halinde, daha küçük pilleri EV’lerine dahil etmelerini teşvik edebilir.

Kaynak:
engadget
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (3 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close