Elektrik-Elektronik

Yeni Bir Bellek Türü ROM ve RAM’i Geçmişte Bırakabilir

Sanki fıstık ezmesi ve jöle gibi, tuz ve karabiber gibi, görünüşte mükemmel bir çift gibi bilgisayardaki iki bellek türü birbirini gerçekten tamamlıyor.

Salt okunur bellek (ROM), bilgisayarlarımızın ve akıllı telefonlarımızın nasıl açılacağını bilir. Rasgele erişim belleği (RAM), bu bilgisayarlardaki programları çalıştırmamıza izin verir.

Geçmişte, ihtiyacımız olan buydu. Ama şimdi, bilgisayar türünde üçüncü bir bilgisayar belleği var ve her şeyi kendi başına yapabiliyor, artı biraz daha fazla.

Yakın zamanda Nature Nanotechnology Dergisi’nde yer alan yeni teknoloji hakkında bir çalışma yayınlayan Şangay’daki Fudan Üniversitesi’nden bilim adamlarının çalışması işte bu bellek.

Neden yeni bir tür belleğe ihtiyaç var? Herhangi bir çiftin her yarısı gibi, ne RAM ne de ROM kendi başına mükemmel değildir.

Sistemler, Rastgele Erişim Belleğinde (RAM) saklanan verilere hızlı bir şekilde erişebilse de, cihazınızı kapattığınız dakika, RAM tüm bu verileri kaybeder.

Kaydedilmemiş bir Word belgesini düşünün. Bilgisayarı kullanırken bilgisayar RAM kullanıyor, çünkü Word‘de RAM çalışıyor. Bilgisayarınız aniden kapanırsa, dokümana hoşça kal deyin.

ROM‘da saklanan veriler kalıcıdır. Sorun, bilgisayarınız ROM‘a hızlı bir şekilde veri yazamaz.

Çinli araştırmacılar, yeni bilgisayar belleği türlerinin şu an  her iki dünyanın en iyisi olmadığını, ancak bir arada birbirlerini daha iyi tamamladığını söylüyor. Hafızanın veriyi ne kadar süre tutacağına bu iki bellek sayesinde siz karar veriyorsunuz.

Araştırmacı Zhang Wei, China Daily’e şunları söyledi: “Gelecekte insanlar, bilginin güvenliğini arttıran ve üç gün boyunca bilginin saklanabileceği bir disk alabilecekler. İnsanlar yeni depolama teknolojisine sahip özel flash sürücülere sahip olabilecekler. İçeride depolanan veriler belirli bir zamanda düzenli olarak boşaltılabilecek. ”

Bu ekstra özellik, yeni tip bilgisayar depolama alanını piyasada RAM ve ROM‘a karşı güçlü bir rakip haline getirebilir. Ancak araştırmacılar bunun ne zaman olabileceği konusunda yorum yapmıyorlar.

O zamana kadar RAM ve ROM, bilgisayar dünyasının ayrılmaz bir çifti olarak saltanatlarını sürdürecekler. Daha iyi bir şey gelene kadar her ikisinin de yetersizliğini tolere etmeliyiz.

Kaynak:
futurism
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (3 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close