Akıllı Sistemler

Müzisyenler İçin Kablosuz MIDI Yüzük

Bu yılki NAMM gösterisinde ilk kez görülen Fransız şirketi Enhancia’nın MIDI yüzüğü, Kickstarter‘da ön sipariş için giriş yaptı.

Şimdi Neova denilen yüzük, müzisyenlerin sağ ellerinin işaret parmağı üzerinde giydikleri bir aksesuar olarak görücüye çıktı. Spesifik hareketler zil çalma ve vibrato şeklinde çalma sırasında zil etkilerini vermesini sağlıyor.

Yüzük toplamda dokuz sensör içeriyor. Uygulama yapılırken  yapılan hareketleri yakalıyor. Bu hareketler daha sonra bilgisayarınıza USB üzerinden bağlanan bir hub‘a gönderiliyor. Büyük Dijital Ses İş İstasyonu (DAW) ile çalışıyor.

Yüzüğün tanıdığı her hareket istediğiniz herhangi bir parametreye atanabiliyor. Yüzüğün hareketlere duyarlılığı da ayarlanabiliyor.

Enhancia’nın videosu, nasıl çalıştığını ve müzisyenlerin yüksek veya alçak geçiren filtreler gibi etkileyici efektleri nasıl oluşturduklarınıakışını kesintiye uğratmadan yapmalarına izin verdiğini göstermektedir.

Hareketler İle Müzik

Piyasada başka MIDI yüzükler olsa da, Enhancia basit el hareketlerine odaklanarak kendini farklı bir yere koyuyor. Şirket, bir klavye çalarken en çok doğal olarak gerçekleştirilen hareketleri seçmek için 50’den fazla müzisyenle çalıştığını söylüyor.

Başlangıçta, üç el hareketini destekledi. Hafif bir el sallama, yana yavaş bir eğme ve ileriye doğru bir eğim. Şimdi, Neova‘nın iki yeni hareketi var: bir  el sallama ve  dalgalanma.

Yüzük bu yılın başlarında demonte edildiğinde, işe yarayacak bazı şeyler vardı. Kablolu ve beraberindeki yazılım hala geliştirilme aşamasındaydı. Bu engellerle bile, NAMM‘de yüzüğü denendiğinde, neredeyse hiç öğrenme eğrisi olmayan bir performansa nasıl doğal bir şekilde girebileceğini görmek kolaydı.

Neova artık kablosuz, ön yüzdeki dört adet atanabilir ön ayar düğmesi ve spor için bir şarj aleti olan bir hub‘a sahip. Ayrıca yüzlerce önceden ayarlanmış sesleri olan Plume adlı bir eklenti var.

Enhancia‘nın Neova yüzüğü artık Kickstarter‘da 259.95 $ ‘lık erken fiyatlandırma ve Mart 2019’ un tahmini teslim tarihi ile satışa sunulacak.

Her paket giyilebilir sensörle (Enhancia bir “taş” olarak adlandırılıyor), çeşitli boyutlarda değiştirilebilir yüzük bantları ile birlikte gelecek. Hub, bir USB kablosu, iki MIDI – 3,5 mm jak kablosu ve Plume yazılımı.

Kaynak:
theverge
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 4,50 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close