Tıp

Google’ın Artırılmış Gerçeklik Mikroskopu Kanser Hücrelerini Öne Çıkarıyor

Kanseri keşfetmek ve teşhis etmek, artırılmış gerçeklik sayesinde çok daha kolay olabilecek.

Google Research bu hafta, öğrenebilir makine sayesinde kanserli hücreleri gerçek zamanlı olarak tespit edebilen bir AR mikroskobu (ARM) ortaya çıkardı. Standart bir mikroskop ile kanserin bulunması, doktorların çalışma ve araştırma için bilgi kaynağına ulaşması açısından zor ve zaman alıcı bir süreçtir. Bununla birlikte, bu yeni çözüm ile mikroskop kanserli hücreleri hızlı bir şekilde bulabilir. Daha sonra onları bir tıbbi bilgi olarak öne çıkarır.

Platform, görüntü analizi ve makine öğrenimi algoritmalarını kendi görüş alanına entegre eden modifiye bir ışık mikroskobu kullanır. Bir AR ekranı, bir sorunu bulduktan sonra verileri görüntülemek için algoritma ile iletişim kuran bir kameranın üzerine oturur. Sırasıyla, mikroskop hemen altında bir örnek yerleştirdikten sonra kanser hücrelerini arar. Google’a göre, bu  bir doktorun yaptığı aynı kapsamda bir araştırmadan çok daha hızlıdır.

Önemli olarak, ARM mevcut cihazlara uyarlanabilir. Yani ilk düşünebileceğiniz daha ekonomik bir çözüm olabilir.

Son olarak ARM, tüberküloz ve sıtma gibi diğer hastalıkları teşhis etmek için de kullanılabilir. Tam olarak, prototipin daha yaygın olarak kullanılan bir şeye dönüşmesi zaman alıcıdır. Ancak bunun, en azından ümit verici bir başlangıç olduğu söylenebilir.

Kaynak:
uploadvr
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close