Yazılım

Siber Güvenlik Uygulamalarında Elektronik Devreler Geliştirmek

Nesneler İnterneti halihazırda hayatlarımızı daha akıcı ve kullanışlı hale getirme yolunu benimserken, milyonlarca kablosuz cihaz ve cihazların yarattığı siber güvenlik riski büyük bir endişe kaynağı olmaya devam ediyor.

Tek hedefli saldırılar bile büyük hasara yol açabilir. Siber suçlular bir ağdaki birkaç düğümü kontrol edip manipüle ettiğinde, yıkım potansiyeli artar.

UC Santa Barbara bilgisayar bilimi profesörü Dmitri Strukov konuyu kontrol altına almak için çalışıyor. O ve ekibi, klonlamayı engellemeyi amaçlayan teknolojiye sahip İnternet ve Bluetooth özellikli cihazların sayısının artmasına ve ağdaki düğümlerin çoğaltılmasının ardından daha sonra saldırıların başlatılmasına yönelik olarak daha fazla güvenlik katmanı arıyor.

İyonik memristor teknolojisini kullanan bir çip, dijital bir soruna analog bellek donanım çözümü olarak kullanılabilir.

Nature Electronics’de yayınlanan makalede Strukov, “Sorunu bir kara kutu olarak düşünebilirsiniz” diyor. Makalenin başlığı “Analog-devletin bütünleşik hatırlatıcısındaki doğrusal-olmayan iletkenlik varyasyonları ile donanım-temel güvenlik ilkelleri”. Doğası gereği, çip fiziksel olarak klonlanamaz. Böylece cihaz siber suçlular tarafından kaçırılmaya, sahteciliğe veya çoğaltmaya karşı savunmasız kalmaz.

Bu teknolojinin anahtarı, uygulayıcı voltaj ve akım geçmişine dayanarak direnç durumunu “hatırlayabilen” bir elektrik direnç anahtarı olan hafıza veya hafıza direncidir. Sadece memris kullanıcıları çıkışlarını kendi tarihlerine göre değiştirebilirler.

Aynı zamanda malzemenin fiziksel yapısı nedeniyle her bir memris kullanıcısı, uygulanan voltaj ve akım karşısında da benzersizdir. Bu nedenle, Strukov’un dediği gibi, memris kullanıcılarının oluşturduğu bir devre kara kutu ile sonuçlanır. Çıktılar, girdileri temel alarak tahmin etmeyi oldukça zorlaştırır.

Strukov, “Fikir şu ki, tahmin etmek ve öngörmek zor olduğu için, yeniden üretilmesi zordur.” Dedi.

Mümkün olan çok sayıda giriş, en az sayıda çıktı, daha fazla hatırlatıcı, ve daha fazla olasılıkla sonuçlanabilir. Her birinin çalıştırılması, bir saldırganın makul bir şekilde bir cihazı klonlayabilmesi için daha fazla zaman alacaktır.

Siber Güvenlik Sistemi

Günümüzün siber güvenlik sistemindeki hafıza tutkunlarının kullanımı, yapay zeka teknolojisinin “öğrenmek”  ile girdi ve çıktıları modellemek için eğitildiği ve daha sonra modeline dayanarak bir sonraki diziyi tahmin ettiği, makine öğrenimi etkin korsanlık ışığında özellikle önemlidir.

Gazetenin baş yazarı Hüseyin Nili “Örneğin, 2 milyon çıktıya sahipseniz. Saldırgan bu çıkışların 10.000 veya 20.000’ini görürse, buna dayanarak, sistemi daha sonra kopyalayabilecek bir model oluşturabilir,” diyor.

Tetikleyici kara kutu, bu saldırı yöntemini atlatabilir. Çünkü girdi ve çıktılar arasındaki ilişkiyi, devrelerin iç mekanizmaları güvenilir olmak için tekrarlanabilir olsa bile, dış dünyaya yeterince rastgele gösterir.

Nili “Rastgele görünmeli, ama aynı zamanda deterministik olmalı” dedi.

Bu memris kullanıcısı devresine yerleştirilen değişkenliğe ek olarak, diğer özellikler yüksek verimlilik, hız ve enerji kullanımı ekonomisini içerir. Bu da Nesnelerin İnterneti’nin sıkı enerji bütçesinde ideal bir bileşen olmasını sağlar. Öyleyse, bunun zaten hem aygıt kimliğini güvenli hale getirmek hem de bilgiyi şifrelemek için kullanılabilen yarı pratik bir teknoloji olduğu gerçeği var.

Strukov, “Bunu biraz daha ölçeklendirirsek, birçok metrikte, en son teknoloji ürünü olan donanım olacak.” Dedi.

Bu teknolojiyi geliştirmeye devam ederken, Strukov ve ekibi zaman içinde özelliklerde herhangi bir sapma olup olmayacağını araştırıyorlar.

Ayrıca, daha büyük ezici devreler ve ek teknikler (hassas askeri teçhizat veya son derece gizli bilgiler için uygun) ve “elektroniğe ve gündelik araçlara” yönelik “zayıf” yollar gerektiren “güçlü” güvenlik yolları geliştiriyorlar. Bu tedbir bir saldırganın saatlerce veya günlerde bir cihaza saldırmak için harcadığı zamana eşdeğer.

Kaynak:
techxplore
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close