Akıllı Sistemler

Duvarlar Boyanarak Sensörlere, Etkileşimli Yüzeylere Dönüşüyor

Duvarlar oldukça büyük ve donuktur. Ayrıca evi bölümlere ayırır. Bununla birlikte, iletken boya ve bazı elektroniklerin birkaç uygulamasıyla, duvarlar, insan dokunuşunu algılayabilirler. Akıllı bir altyapı haline gelebilirler.

Carnegie Mellon Üniversitesi ve Disney Research’teki araştırmacılar, vasıfsız duvarları göreceli olarak düşük maliyetle akıllı duvarlara dönüştürebiliyorlar. Hem de boya silindiri gibi basit araçlar ve teknikler kullanarak metrekare başına yaklaşık 20 $ maliyetle.

Bu yeni özellikler, kullanıcıların en uygun duvardaki herhangi bir yerde ışık düğmelerini veya diğer kontrolleri yerleştirmelerine veya hareket ettirmelerine ya da hareketleri kullanarak video oyunlarını kontrol etmelerine olanak sağlıyor.

Odadaki etkinliği izleyerek, bir televizyon açıldığında veya bir çamaşır makinesi veya elektrikli su ısıtıcısı kapandığında kullanıcıyı başka bir konumda uyardığında bu sistem ışık seviyelerini ayarlayabiliyor.

CMU’nun İnsan Bilgisayar Etkileşimi Enstitüsü’nde yardımcı doçent olan Chris Harrison, “Duvarlar genellikle bir odadaki en büyük yüzey alanıdır. Ancak bizler duvarları kullanarak sadece alanları ayırıyor. Belki de resimleri ve rafları tutmaktan başka bir fonksiyonunu kullanamıyoruz.

Aslında cazip olan her şey ve her yerde bulunan bilgi internetle gerçeğe dönüştüğü için, duvarların yaşam ve çalışma ortamlarımızın aktif parçaları haline gelebileceğini düşünebiliriz.” dedi.

Ph.D. HCII’deki öğrencisi Yang Zhang, CHI 21-26 Nisan 2018’de Montreal’da Wall ++ olarak adlandırılan bu algılama yaklaşımı üzerine ” Bilgisayar Sistemlerinde İnsan Faktörleri Konferansı“nda bir araştırma sunacak.

İletken Boya ve Elektrotlar

Araştırmacılar, bir duvarın yüzeyinde elektrotlar oluşturmak için iletken boya kullanabileceklerini keşfettiler. Bu da kullanıcıların hem dokunmatik hem de elektrikli cihazların bir elektromanyetik sensörle  algılanması ve izlenmesi için dokunmatik yüzey olarak hareket etmelerini sağladı.

Zhang, “Duvarlar geniştir, bu yüzden akıllı duvarlar için icat ettiğimiz tekniklerin düşük maliyetli olması gerektiğini biliyorduk,” dedi. O ve meslektaşları, gümüş içerenler gibi pahalı boyalarla değil, nikel içeren su bazlı bir boya aldı.

Ayrıca özel kaplamayı basit aletlerle ve özel yeteneklerle uygulamalarını kolaylaştırmak istediler. Ressamın kasetini kullanarak, bir duvarda çapraz çizgili bir desen oluşturabileceklerini bulmuşlardı. Bu da bir elmas ızgarası oluşturdu, ki bu test en etkili elektrot modeliydi.

Bir rulo ile iki kat iletken boya uyguladıktan sonra, bandı çıkardılar ve elektrotları bağladılar. Daha sonra, dayanıklılığı artırmak ve elektrotları gizlemek için duvarları bir üst kat standart lateks boya ile tamamladılar.

Elektrot duvarı iki modda çalışabilir. Kapasitif algılama ve elektromanyetik (EM) algılama. Kapasitif algılamada, duvar diğer kapasitif dokunmatik yüzeyler gibi çalışır. Bir kişi duvara dokunduğunda, dokunma duvarın elektrostatik alanını o noktada çarpıtır.

EM algılama modunda, elektrot, elektrikli veya elektronik cihazların ayırt edici elektromanyetik imzalarını tespit ederek, sistemin cihazları ve yerlerini belirleyebilmesini sağlar.

Zhang, “Benzer şekilde, bir kişi bir EM imzası yayan bir cihaz giyiyorsa, kullanıcı o kişinin konumunu izleyebilir.” dedi .

Wall ++, enerji tüketimi için optimize edilmedi. Ama duvar boyutlu elektrotların standart bir dokunmatik ekran kadar fazla güç tükettiğini tahmin ediyor.

 

Kaynak:
sciencedaily
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close