Bilgisayar

Noctua’dan Yeni Yüksek Performanslı PC Fanları

Eğer bir PC tutkunu iseniz, Noctua satın alabileceğiniz en iyi PC fanlarını, ömür boyu garantiler, tam renkli kılavuzlar ve sık sık kullanım ömrünü uzatan yükseltme teklifleri ile destekleniyor. Fanlar teknik soket uyumluluk sınırlarını geçtiler.

Noctua uzun yıllar boyunca mükemmel hayranlar yaratma konusunda bir üne sahipti. Ancak şirketin son çabaları mükemmellik için yeni bir teknik standart belirledi. Tamamen yeni bir malzeme icat etmeyi gerektirdi.

NF-A12x25 fan serisi, fan kanatları ile fan muhafazası kenarları arasındaki boşluğu sadece 0,5 mm’ye kadar kesmek için bir tür sıvı-kristal polimer olan Sterrox kullanır.

Normal fanlarpervane sürtmesi” olarak adlandırılan plastik eskidikçe biraz daha artma eğilimi gösterir. Normal toleranslara sahip olsaydı, bu bir sorun olmazdı.

Noctua, diğer üreticilerin aksine bu bozulmayı azaltmak istedi. Bu da, problemin peşinde olmayacak bir malzemenin kullanılmasını gerektirdi. Bu durum A12-x25 ailesinin neden dört yıldan fazla sürede geliştiğini açıklayabilir.

Maksimum Hava Akışı

Noctua‘ya göre, tüm bu çabanın sonucu, önceki cihazlardan daha iyi bir gerçek dünya performansına sahip bir fan.

F-12 daha yüksek maksimum hava basıncına sahipken ve S12A daha yüksek teorik maksimum hava akışına sahip. A12x25‘in gerçek dünya performansının, çoğu sistemin pratikte çalıştığı koşullar setinde en iyisi olduğu söylenir.

Noctua’nın CTO’su Lars Strömbäck’in, üç fanın birbirlerine göre güçlü ve zayıf yanlarını nasıl anladığını buradan görebilirsiniz.

NF-F12, benzer serbest akış ses basınç seviyelerinde, daha yüksek bir maksimum basınç spesifikasyonuna sahiptir. NF-S12A, NF-A12x25‘ten daha yüksek bir maksimum hava akışı spesifikasyonuna sahiptir.

Bazı şeyleri basitleştirerek, bir fanın kapalı bir duvara karşı üflediği bir durum olarak maksimum basınç ölçümünü ve fanın bir şey üzerine üflemek yerine tamamen serbest havada çalıştığı maksimum hava akımı ölçümünü hayal edebilirsiniz.

İki durumun hiçbiri genellikle fanın bir direnç karşısında çalıştığı, ancak hiçbir zaman% 100 direnç veya sıfır direnç göstermediği gerçek dünyadaki uygulamalarda ortaya çıkar. İlk olarak, performansı hakkında kaba bir fikir elde etmek için fanın hava akımı (P / Q) eğrisinin tüm basıncına bakmanız gerekir.

Eğer bunu NF-A12x25 ile yaparsanız, göreceksiniz. Maksimum basınç veya hava akışında mükemmel olmaz. Son derece güçlü bir orta bölüme sahiptir. Bu, çoğu tipik uygulamada NF-F12 ve NF-S12A‘dan daha iyi performans göstermesini sağlar.

Kaynak:
extremetech
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close