Yazılım

Adelaide Hybrid Dünyası: AI Bilinç Kıvılcımlarını Birleştirmek

Bilinç nedir?

Bilim insanlarının yaşadığı uzun süreli bir  hayal kırıklığı son buldu.Temmuz ayında Adelaide‘da açılan yüksek teknoloji festivalinde, öznel olarak cevaplandı.

II. Yıllık Adelaide Hybrid Dünya Teknoloji Konferansında konuşmacılar arasında ABD Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı‘nın (DARPA) eski bir program direktörü olan Phillip Alveda olacak.

DARPA‘da, beyin-makine arayüzünü, protez uzuvları çalıştırabilmeleri için, 100 tel ile bir quadriplegic‘e bağlanan implantları kullanmanın ötesinde bir program geliştirmeye başladı.

Yaklaşık iki yıl içinde faaliyet göstermesi beklenen “bir milyon arayüz kanalı” içeren daha az invaziv bir implant geliştirildi.

Bay Alveda “İster protez bir uzuv, ister göz veya optik sinirleri olmayan kör bir kişiyi kontrol edip, doğrudan görsel korteksin üzerine yazıp, bir şeyleri algılamayı amaçlıyor. Beyninizin tüm farklı bölümleriyle bağlantı kurabilecek bir evrensel implant olması istenyor.

Alveda “Konuşamayan biri için … konuşmak istediklerini tespit edebiliriz. Bunu elektronik olarak okuyabiliriz. Şimdi tüm yönleriyle gerçekleşebilir.” dedi.

Bu, Alveda’nın bilim insanlarının “beynin karmaşık hesaplamalarından bazılarını nasıl yaptığına dair bazı yeni çalışma prensiplerini öğrenmelerine” yardımcı olabileceğine inandığı bu çalışma dizisidir.

‘Evrimsel Avantajın’ Kökeninde Bilinç

Bay Alveda, kullanımda olan tipik yapay zeka (AI) sistemlerinin sadece işleve özgü olduğunu ve “beynin çok küçük parçaları”ndan ibaret olduğunu söyledi.

“Örneğin Facebook‘taki sistem, yüzünüzün görüntüsünü veya bir arkadaşının fotoğrafını otomatik olarak tanıyan, bu görsel korteks denilen beynin küçük bir parçasının çok özel bir simülasyonudur.”

Ses analiz araçları olan Alexa ve Siri beyninizin diğer çok küçük bir parçasının bir simülasyonudur.

Bir dizi sesin dinlenmesinde ve bir cümlede sözcüklerin anlamsal olarak eşleştirilmesinde çok iyiler. Ama bu simülasyonların hiçbirinde temsil edilmeyen çok önemli kısımlar da var. ” dedi.

Alveda, 1 yaşındaki beynin, tüm bu fonksiyonları aynı anda kullanmasını veya tüm farklı duyularından gelen tepkileri sentezlemesini sağlayan bir “merkezi anahtarlama kanalı” na sahip olduğunu söyledi.

Görüntülemeden önce kişinin yakındaki annesinin yüzü, kokusu ya da sesi örneğini hayal edebilecek şekilde depolanmış hatıralarla çapraz referans verebilir.

Yani yürüyüşe çıktığınızda daha önceki alışkanlıklarınızdan yolda ne gibi riskler olduğunu belirleyebilirsiniz. Gelecekte de bu gibi durumlarda neyin iyi bir fikir olup olmadığını düşünebilirsiniz. Trafik ışıklarıda, Kamyon veya bir bisiklet için beklemek gibi.

“Tahmin edebileceğiniz şeylerin karmaşıklığı, bizim evrimsel avantajımızın kökenini oluşturur. Bu yüzden aynı kapasiteye sahip bir yapay sistemin nasıl inşa edileceğini hayal etmeye çalışıyoruz.”

“Bu araştırmanın içinde olan birkaç şirket var.”

Adelaide Kongre Merkezi‘nde 23-24 Temmuz tarihleri arasında yapılacak olan Hybrid World Adelaide‘deki konuşmacılar arasında, Avustralya’nın Finlandiya’daki yenilikçi ilerlemelerini çoğaltma fırsatları hakkında konuşacak uluslararası iş lideri André Noël Chaker yer alıyor.

Veriye dayalı bir çağda insanlığın evrimleşen fırsatları hakkında konuşacak olan Avustralyalı teknoloji uzmanı Profesör Genevieve Bell’i ve bir Güneş enerjisiplazma pervanesi” geliştiren SA’nın Neumann Uzay baş bilimcisi ve kurucusu Dr. Patrick Neumann’ı da konuşmacılar arasında.

Marita Cheng, 2012 Yılı Genç Avustralyalı ve Flinders Üniversitesi uzay arkeoloğu Dr. Alice Gorman da bu yılki konferansta konuşacak.

Kaynak:
abc
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close