Astronomi ve Uzay

Mars’taki Hayata Dair İpuçları

Colorado Boulder Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, dünyadaki en sert ortamlardan biri olarak görülebilecek toksik volkanik bir gölde yaşayan mikropları keşfettiler. Son zamanlarda çevrimiçi olarak yayınlanan bulgular, Mars‘ta eski yaşam belirtileri arayan bilim insanlarına rehberlik edebilir.

CU Boulder Yardımcı Doçent Brian Hynek tarafından yönetilen ekip, ikinci derece yanıklar, sülfürik asit dumanları ve uygun şekilde adlandırılmış Laguna Caliente’den su örnekleri toplamak için patlama tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.

Kosta Rika’nın Poás Volkanı’nda yer alan bu su kütlesi, musluk suyundan 10 milyon kat daha asidiktir. Kaynama sıcaklıklarının yakınına ulaşabilir. Hynek, aynı zamanda, erken Mars‘ın yüzeyini örten antik kaplıcaları andırıyor.

Kosta Rika gölü yaşamı destekleyebilir. Ancak bu zor. Hynek ve meslektaşları, göl suyundaki tek bir bakteri türüne ait mikroplar buldular, bu kaya dipli bir çeşitlilik.

Atmosfer ve Uzay Fiziği Laboratuvarı ve Jeoloji Bilimleri Bölümü’nden Hynek, “Aşırı sert bir ortamda bile hala hayat olabilir. Ancak, Mars, tarihinin ilk dönemlerinde olduğu gibi; burada bu ihtimal çok az…  Bu yüzden muhtemelen orada büyük ölçekli biyoçeşitliliğin kanıtlarını bulmayı beklememeliyiz ”dedi.

Laguna Caliente kaotik, su sıcaklıkları ile saatlerce süren çılgınca sallanabilen ve sık sık, gayzer-benzeri erüpsiyonları başlatan gölün altında çalışan magma kanalları.

Hynek, “Yeryüzündeki yaşamın ne kadar tolere edilebileceğinin sınırlarındayız. Çok fazla zaman harcamak istemeyeceğiniz bir yer değil. Çünkü muhtemelen patlamalardan gelen çamur ve kükürtle kaplı olabilirsiniz.” dedi.

Bu “tuhaf” ortamda yaşayan organizmaları aramak için, araştırmacılar DNA için göl suyu örneklerini tarıyorlar. Bu ay Astrobiyoloji‘de yayınlanan araştırmada, bilim adamlarının daha önce kömür madenlerinden ve diğer sert yerlerden zehirli drenajda gördükleri bir grup mikrop olan Acidiphilium cinsine ait bir bakteri türünün imzasını buldular.

Hynek, “Yaşamı olmayan, kendi kendini sterilize eden bir yanardağın olduğu bir ortam bulmak pek de yaygın değil. Fakat tek bir organizma türü bulmak, doğada çok nadir görülür.” diyor.

Hayat Mars‘ta geliştiyse, Hynek, enerjinin demir veya sülfür içeren minerallerden işlenerek, muhtemelen gölün bakterisine benzer şekillerde hayatta kalabileceğini söyledi. Hynek, kariyerinin çoğunu bugün Dünya üzerinde, Mars‘ın yaklaşık dört milyar yıl önce yaptığı gibi, yeryüzünde sıvı suyun bol olduğu bir yer ararken geçirdi.

Bu zor bir görev olacak: Hynek, bu dönemdeki şiddetli volkanizmanın, uçucu ve mineral bakımından zengin su havuzları yarattığını ve “Mars‘ın her yerinde Yellowstones” yaratacağını söyledi.

2020’de NASA, Mars 2020 Rover‘ı kırmızı gezegene fosil delilleri avlamak için göndermeyi planlıyor. Hynek, ilk önce bu “Yellowstones” a bakmaları gerektiğini söyledi.

Kaynak:
heritagedaily
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 4,50 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close