Astronomi ve Uzay

Türbülanslı Alanda Yeni Manyetik Süreç

Çok yakınımızda olmasına rağmen, Dünya‘nın hemen etrafındaki alan gizli sırlar ve görünmez süreçlerle doludur.

Nature dergisinde yayınlanan yeni bir keşifte, NASA‘nın Magnetospheric Multiscale uzay aracıyla (MMS) çalışan bilim adamları, veri dışındaki ekstra bilgileri sıkıştırmak için yenilikçi bir teknik kullanarak yakın çevremizde yer alan bir manyetik olay türü ortaya çıkardılar.

Manyetik yeniden bağlanma, uzaydaki en önemli süreçlerden biridir. Dünya etrafında plazma olarak bilinen yüklü parçacıklar ile doldurulur. Bu temel süreç, manyetik enerjiyi dağıtır ve yüklü parçacıkları harekete geçirir, bu bilim adamlarının öngördüğü dinamik uzay hava sistemine katkıda bulunur.

Yeniden bağlanma, çapraz manyetik alan çizgileri çırpıldığında, yüksek hızlarda yakındaki partiküller patlayarak fırlarken ortaya çıkar. Yeni keşif, daha önce hiç öngörülmeyen yerde türbülanslı plazmada  yeniden birleşti.

“Plazma evreninde, iki önemli fenomen var: manyetik yeniden bağlanma ve türbülans“, California Üniversitesi’nden  Tai Phan ve makalenin baş yazarı. “Bu keşif bu iki sürecin köprüleridir.” Dedi.

Manyetik yeniden bağlanma, manyetosferde Dünya çevresindeki manyetik ortam ama genellikle sakin koşullar altında sayısız zaman gözlemlenmiştir.

MMS

Yeni olay, manyetosferin dış sınırının hemen dışında, magnetosheath adlı bir bölgede güneş rüzgarının son derece çalkantılı olduğu yerde meydana geldi. Daha önce, bilim adamları, bölgede yeniden bir karışıklık meydana gelip gelmediğini bilmiyorlardı, çünkü bu bölgede plazma çok karmakarışıktı.

MMS, üç boyutlu olarak Dünya etrafında manyetik yeniden bağlanmayı incelemek için bir piramit formasyonunda uçan dört özdeş uzay aracı kullanıyor.

Uzay aracı inanılmaz derecede birbirine yakın uçtuğundan sadece dört buçuk mil ortalama bir mesafeden, daha önce hiç kimsenin görmediği fenomenleri gözlemleyebildiler . Ayrıca, MMS cihazları, önceki görevlerden yüz kat daha hızlı veri elde etmek için tasarlandı.

MMS‘deki araçlar inanılmaz derecede hızlı olmasına rağmen, hareket halindeki türbülansa yeniden bağlanmayı yakalamak için hala çok yavaşlar. Bu, geri tepme alan çizgileri tarafından fırlatılan hızlı hareket eden parçacıkların dar katmanlarını gözlemlemeyi gerektiriyor.

Geniş bağlantı noktalarının yeniden bağlanma alanından aktığı standart yeniden bağlamaya kıyasla, türbülanslı yeniden bağlanma, elektronların yalnızca birkaç mil genişliğindeki jetleri püskürtmektedir.

Londra Imperial College‘da bir öğretim görevlisi Jonathan Eastwood, “Zıt yönlü elektron jetlerini ölçmek ve dört MMS uzay aracının  yeniden bağlantı bölgesini köşeye sıkıştırmak ve her iki jeti tespit etmesi için yol göstericiydi.” dedi.

Önemli bir nokta olarak, MMS bilim adamları hızlı bir şekilde Plazma Araştırması’nın bir aracın tasarımını kullanarak verileri enterpoze etmek için bir yöntem yarattılar. Aslında hatlar arasında okuyabilmelerine ve jetleri çözmek için .ekstra veri noktaları toplamasına izin verdiler

Manyetik Yeniden Bağlanma

NASA‘nın Maryland Greenbelt’teki Goddard Uzay Uçuş Merkezi‘ndeki lisansüstü öğrencisi ve tekniği geliştiren bilim adamı Amy Rager “Kağıdın en önemli olayı sadece 45 milisaniyede gerçekleşiyor. Bu temel verilerle bir veri noktası olacak. Fakat bunun yerine, bu yöntemle o bölgede altı ila yedi veri noktası elde edebiliriz bu da ne olduğunu anlamamıza izin verir.” Dedi.

Yeni yöntemle, MMS bilim insanları, bu olayların daha fazlasını ve potansiyel olarak diğer beklenmedik keşifleri de bulmak için mevcut veri kümelerini gözden geçirebilirler.

Manyetik yeniden bağlanma evren boyunca gerçekleşir. Böylece gezegenimizin etrafını öğrendiğimizde Earthlings’in bunu incelemesinin en kolay olduğu yer bu bilgiyi diğer süreçlere daha uzağa uygulayabiliriz.

Türbülansta yeniden bağlanma bulgusu, örneğin, Güneş üzerine yapılan çalışmalar için anlamlara sahiptir. Bilimcilerin manyetik yeniden bağlanma rolünü açıklanamayan sıcak güneş korona Güneş’in dış atmosferinde ve süpersonik güneş rüzgârını hızlandırırken oynadıkları rolü anlamasına yardımcı olabilir.

NASA‘nın yaklaşan Parker Solar Probe misyonu, tam olarak bilinmezleri sorgulamak için 2018 yazında doğrudan Sun’a başlıyor.

Kaynak:
sciencedaily
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (4 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close