Akıllı Sistemler

MIT Modüler Tıbbi Teşhis Bloğu Üretti

MIT‘nin Little Devices Lab‘in yeni bir projesi sayesinde Lego yeteneklerinizi çocukluğunuzdan itibaren tıbbi testler ile tasarlayabilirsiniz.

Araştırmacılar, sıvı numunelerle çeşitli analizleri yürütmek için bir araya getirebileceğiniz bir dizi modüler blok geliştirdi. Kan glukoz seviyelerini ölçebilir veya viral enfeksiyonu tespit edebilirler. Bu sadece başlangıç. Bunları bir çerçeveye yapıştırın, örneğinizi ekleyin ve sonuçları bekleyin.

MIT ekibi, ucuz modüler test sistemleri ihtiyacını karşılamak için “Ampli blokları” tasarladı. Bir laboratuvarın belirli bir viral enfeksiyonu test etmesi mümkün olsa da, tüm tesisler bunu yapmak için gerekli donanıma sahip değildir.

Taşınabilir tanılama cihazlarının geliştirilmesi, testlerin daha erişilebilir olmasını sağlayabilir. Ancak yalnızca az sayıda insanı test etmek için kullanılabilen kitlesel üretime özel donanımlara çok az ilgi vardır. Ampli bloklar, üretim gideri eklenmeden çok sayıda özelleştirilebilir testi destekleme potansiyeline sahiptir.

Şimdiye kadar, takım 40 farklı renk kodlu modüler blok tasarladı.

Her biri, bir cam kapak ile birlikte yaklaşık yarım santim metal veya plastik bir kullanım tabanından oluşuyor. Bir kâğıt veya fiberglas camın altına sıkıştırılıyor. Bu, tüm kimyanın gerçekleştiği yerdir. Bazı blokların, doktorların örneklerini ekleyebileceği, ardından da kağıt sekmelerden geçen noktalar vardır.

Fikir, çok sayıda bloğu birbirine bağlamanız ve böylece numunenizin çok sayıda kağıt test ortamından geçmesine izin vermenizdir. Bloklar, numuneyle karışan ve sıvıyı daha fazla bloğa gönderen farklı reaktiflerle çoklu kanallara sahip olabilir.

Blokların çoğu, spesifik molekülleri tespit eden nanopartiküllere bağlanmış antikorları içerir. Bir örnekte bir molekül mevcut olduğunda, çoğu blok renkli bir reaksiyonla cevap verir. Doktorlar renkli yanıtı arttırmak için aynı örneği bir blok üzerinde tekrar çalıştırabilirler.

Kavramın bir kanıtı olarak, araştırmacılar bir örnekte üç farklı molekülü kontrol etmek için blokları birleştirdi. Bu da izonikotinik asit için bir test görevi görüyor. Bu, tüberküloz hastalarının ilaçlarını alıp almamalarının bir göstergesidir. Ekip şu anda insan papilloma virüsü, sıtma, Lyme hastalığı ve daha fazlasını test edebilecek bloklar geliştiriyor.

MIT, Ampli bloklarını dünyanın her yerindeki tıp uzmanlarının eline almak istiyor. Ancak Şili ve Nikaragua’daki laboratuarlara gönderildiler. Bir sonraki adım, blokları topluca üretebilen bir spin-off şirketi kurmaktır.

Kaynak:
extremetech
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (4 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close