Robotik

Yeni Yumuşak Robotik Cilt Kendini İyileştirebiliyor

Yeni elde edilen “cilt dokusu ”, bükülebilen, katlanabilen ve gerilebilen kauçuk benzeri bir malzeme içinde bulunan sıvı metal damlacıklardan meydana geliyor.

Bu konuda “Kendi kendini onarma” olarak adlandırılan uygulama, esnek malzeme kendisini bir araya toplayamayacağı için, aslında bir yanlış anlamadır.

Fakat bu yeni elde edilen cilt yırtıldığında ya da kesildiğinde, damlacıklar patlar ve kırılanları hemen değiştirerek yeni devreler oluştururlar. Akım asla kırılmaz, bu nedenle malzeme hasar gördüğünde bile elektrik akmaya devam eder.

Ekip, bu esnek yönlendirmenin parçalarını keserken zaman saatini sürekli çalıştırarak bu yeniden yönlendirmeyi gösterdi.

Malzemeyi geliştiren bilim adamları ekibi, buluşun insanlara veya diğer hayvanlara dayanan daha iyi robotlar geliştirmeye yardımcı olacağını ve ayrıca insanlar ile makineler arasındaki etkileşimi geliştireceğini hayal ediyor.

Ayrıca, buluş günlük aşınma ve yıpranmadan kaçmayan daha iyi giyilebilir teknolojiye de yol gösterebilir.

Yumuşak Elektronikler

Araştırmada çalışan Carnegie Mellon Üniversitesi’nde mühendis olan Carmel Majidi, bir basın açıklamasında ; “İnsan vücudu ve doğal çevre ile daha uyumlu makineler geliştirmek istiyorsak, yeni materyallerle çalışmak zorundayız.” Dedi.

Birçok mühendis, yumuşak elektroniklerin robotların işleyiş biçimlerinde ve aynı zamanda toplumda nasıl algılandıklarını değiştirmeye yardımcı olacağına inanıyor.

Esnek ve dayanıklı makineler, sert ve esnek olmayan robotların garip, sarsıntılı hareketlerinden, iRobot‘un humanoid, pürüzsüz NS-5 android‘lerine dönüşmesine  yardımcı olabilecek.

Kaynak:
futurism
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (3 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close