Astronomi ve Uzay

Kızıl Gezegende, 4 Milyar Yıllık Yaşam Belirtileri

Araştırmalar, Mars‘taki eski göl yerlerinin yakınlarında bulunan demir açısından zengin kayaların, bir zamanlar var olan hayatı gösteren hayati ipuçlarını tutabileceğine ışık tutuyor.

Araştırmacılar, göl yataklarında oluşan bu kayaların, milyarlarca yıl önce yaşamın fosil kanıtlarını araştırmak için en iyi yer olduğunu söylüyorlar.

Fosillerin korunabileceği yerlere ışık tutan yeni bir çalışma, Mars‘ta dört milyar yıl önce ilkel yaşam biçimlerini desteklediği düşünülen mikroplar olarak bilinen küçük yaratıkların izlerinin araştırılmasına yol açıyor.

Bir bilim adamları ekibi, sıkıştırılmış çamur veya kilden oluşan tortul kayaların fosil içerme olasılığı en yüksek olduğunu belirledi. Bu kayaçlar demir ve fosilleri korumaya yardımcı olan silika denilen bir mineral bakımından zengindir.

Mars tarihinin Noachian ve Hesperian Dönemleri sırasında üç ila dört milyar yıl önce oluşmuşlardır. O zaman, gezegenin yüzeyi, yaşamı destekleyebilecek olan su ile kaplıydı.

Araştırmacılar, kayaların Dünya‘da aynı yaştakilerden çok daha iyi korunmuş olduğunu söylüyor. Bunun nedeni, Mars‘ın tektonik yapıya (bazı gezegenlerin kabuğunu oluşturan devasa kaya kütlelerinin hareketine) tabii olmadığı zaman içinde içlerindeki kaya ve fosilleri yok edememesidir.

Ekip, Dünyadaki fosillerle ilgili çalışmaları gözden geçirdi. Mars‘taki koşulları kopyalayan laboratuar deneylerinin sonuçlarını, gezegenin en eski varoluş alanlarını keşfetmek için en umut verici bölgeleri tespit etmek için değerlendirdi.

Bulgulaı, NASA‘nın bir sonraki gezici görevini, geçmiş yaşamın kanıtlarını aramaya odaklanacak olan Kızıl Gezegene bildirmeye yardımcı olabilecek tarzda. ABD uzay ajansı Mars 2020 gezici, gelecekteki bir görevle analiz edilmek üzere Dünya‘ya geri gönderilecek olan kaya örneklerini toplayacak.

Mars Kayaları Çalışması

Önümüzdeki yıllarda Avrupa Uzay Ajansı liderliğindeki benzer bir görevde planlanıyor.

Edinburgh Üniversitesi’nden bir araştırmacı tarafından yönetilen Mars kayalarının son çalışması, her iki görev için de iniş yerlerinin seçiminde, ayrıca kaya örneklerinin toplanması için en iyi yerleri belirlemeye yardımcı olabilir.

Jeofizik Araştırma Dergisi‘nde yayınlanan çalışma, NASA‘nın Jet Propulsion Laboratuvarı, Brown Üniversitesi, California Institute of Technology, Massachusetts Institute of Technology ve ABD’de Yale Üniversitesi‘nde araştırmacıları da kapsamaktadır.

Edinburgh Üniversitesi Fizik ve Astronomi Üniversitesinde Marie Sklodowska-Curie üyesi olan Dr. Sean McMahon, “Mars‘ta fosilleri aramak istediğimiz çok ilginç kaya ve mineral mostraları var. Ama yerinde yeterince araştıramayacağımız için en iyi varolan bilgilere dayanarak en çok umut vaat eden alanlara öncelik vermeye çalıştık.” Dedi.

Kaynak:
sciencedaily
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (3 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close