Fizik/Kimya

Isı Elektrik Dönüşümünde Yeni Yöntem : Atomik İnce Nanoteller

Warwick Üniversitesi tarafından yapılan yeni araştırmalar sayesinde atık ısı, bir atom kadar ince tek boyutlu nano ölçekli materyaller kullanarak, daha verimli bir şekilde elektriğe dönüştürülebiliyor. Bu sürdürülebilir enerji üretmenin yeni bir yoludur.

Cambridge and Birmingham Üniversiteleri ile işbirliği içinde çalışan Dr. Andrij Vasylenko, Samuel Marks, Jeremy Sloan ve Warwick’in Fizik Bölümünden David Quigley isimli araştırmacılar tarafından yönetilen çalışma sonucunda, en etkili termoelektrik malzemelerin mümkün olan en ince şekillerde şekillenerek nanoteller ile gerçekleştirilebileceğini bulmuşlardır.

Termoelektrik malzemeler, atıkları ısıtır ve elektriğe dönüştürür. Yenilenebilir ve çevre dostu enerji kaynakları olduklarında oldukça fazla talep edilirler.

Warwick Üniversitesi Fizik Bölümü’nden ve makalenin ilk yazarı Dr. Andrij Vasylenko, şunları söyledi:

3 boyutlu malzemenin aksine, izole nanoteller aynı anda daha az ısı ve daha fazla elektrik iletirler. Bu benzersiz özellikler, tek boyutlu materyallerde ısı-elektrik dönüşümünün daha önce görülmemiş bir şekilde verimliliğini verir.”

Birmingham Üniversitesi’nden Dr. Andrew J. Morris grubununda içinde yer aldığı Araştırmacılar bu materyallerin en düşük boyutlarda oluşması için şablon olarak kullanılan son derece dar karbon nanotüplerde kalay tellürün kristalleştirilmesini araştırıyorlardı.

Termoelektrik Verimliliğini Arttırmak

Birleştirilmiş kuramsal-deneysel araştırmada, sadece bir şablonun büyüklüğü ile bir nanotelin sonuç yapısı arasında doğrudan bir bağımlılık kurmakla kalmayıp, aynı zamanda bu tekniğin termoelektrik verimliliğinin düzenlenmesi için nasıl kullanılabileceğini gösterebildiler. Telluride nanoteller 1-2 atom grupları halinde oluştu.

Bu, atık ısıyı elektriğe ileten tek boyutlu nanotelleri gösteren bir diyagramdır.
Kredi: Warwick Üniversitesi

İlk yazar Dr Vasylenko, bu araştırmanın önayak olacağı gelişmeler konusunda heyecan duyuyor:

Dr. Vasylenko, “Bu, yeni nesil termoelektrik jeneratörlerinin oluşturulması için bir fırsat sunuyor. Aynı zamanda, bol ve toksik olmayan kimyasal elementler arasında termoelektrikler için alternatif aday materyallerin araştırılması için de bir yol açıyor.” Dedi.

Hem miniatuarizasyon hem de termoelektriklerin verimliliğinin artması için artan bir talep ile, nanoyapı, her iki hedefe ulaşabilmek için uygun bir yol sunmaktadır.

Sonuçları ACS Nano dergisinde yayınlanmıştır.

Kaynak:
sciencedaily
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close