Astronomi ve Uzay

Gökbilimcilerden En Büyük Nötron Yıldızı Keşfi

Nötron yıldızları, bilinen en küçük ve en yoğun yıldızlardır. Fakat boyutları ve genellikle görünür spektrumda ışık yaymadıkları gerçeği onları görmeyi zorlaştırabilir.

Nötron yıldızlarını görebildiğimiz koşullar oldukça karmaşıktır. Samanyolu‘nda yaklaşık 2000 nötron yıldızının varlığından haberdarız. Bunların çoğu radyo pulsarları (titreşen yıldızlar) olarak sınıflandırılıyor. Ama galaksimizde 100 milyon kadar pulsarın yüzdüğü tahmin ediliyor.

Nötron yıldızlarını çevreleyen temel sorulardan biri, pratikte ne kadar büyüklükte olabileceğidir. “Tipik” bir nötron yıldızı, 6,2 mil sıralı bir yarıçapa ve 1.4 ile 3 güneş kütlesi arasında bir kütleye sahiptir.

Fakat bu tahminde çok fazla belirsizlik var. Bu gibi keşifler bir nötron yıldızının ne kadar büyük olabileceğini belirlemeye yardımcı oluyor.

PSR J2215-5135, bir “redbackpulsar veya bir ikili yörüngede düşük kütleli, dejenere olmayan kendine eşlik eden bir yıldıza sahip bir nötron yıldızı olarak bilinir.

Ne yazık ki, pulsarın kütlesini ölçmek çok zor. Astronomlar, yıldız ikilisinin her iki tarafını ölçmek için gerekli olan Doppler kaymalarını ölçmeye yönelik girişimlerde bulundu. Ama başarısız oldu. Pulsar, yıldızına çok fazla radyasyon döküldüğünden, sonuçları daraltıyordu.

Ayrıca AASNova: Linares ve işbirlikçileri, Gran Telescopio Canarias ve diğer teleskoplardan yüksek kaliteli optik spektrumları kullanarak, ilk kez, eşlik eden yıldızın hem sıcak hemde soğuk tarafındaki emilim çizgileri ile bu problemi çözdüler.

Yazarlar bu çizgileri, kütle merkezi hızını parantez içine almak için yıldızın karşıt kenarlarından kullandılar. İki yıldız tarafı için hem radyal hız verilerini hem de çoklu bantlardaki ışık eğrilerini ortak olarak modellemek suretiyle, yazarlar nötron yıldızı ve ikilisinin kütlesini, sırasıyla ~ 2.3 ve ~ 0.33 güneş kütlelerini hesaplamayı başardılar.

Bu görüntü, PSR J1311−3430 ile ilgili bir NASA hikayesinden bakıldığında, bir pulsarın emisyonlarının bir yıldızın parçasını nasıl hızlandırılabilceğini ve “sıcak” ve “soğuk” bir taraf oluşturduğunu göstermektedir.

Bu bilgi tutulursa, PSR J2215-5135‘i en yüksek kitle nötron yıldızını önemli bir farkla bilinen hale getirecektir. Her iki PSR J0348-0432 ve PSR J1614-22230, ~ 2.01 güneş kütlesinde ölçüldü. Küçük bir hata payı ile diğerinden biraz daha büyük olabilir.

2.3 güneş kütlesinin bulunması, bunu 3 güneş kütlesinin üst sınırına sahip olan en büyük bilinen nötron yıldızı haline getiriyordu. Çünkü bu nokta üzerindeki nötron yıldızlarının kara deliklere dönüşeceği inanılmaktadır.

Bu yıldız fenomenlerinin özelliklerini ve oluşum aralıklarını sayesinde, zaman içinde nasıl geliştiğini ve değiştiğini daha iyi anlaşılabilir.

En ağır nötron yıldızını bulmak ve onun çevresiyle etkileşimini ölçmek, aynı zamanda, fizik yasalarının evrende var olan en uç noktalarda nasıl davrandığına dair ipuçları da sunuyor.

Kaynak:
extremetech
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close