Bilim

Enerji Tasarruflu Elektronikler İle Kuantum Hesaplamaları

Rutgers liderliğindeki bir grup fizikçi, enerji kaybı olmadan transistörler arasında elektrik iletmenin, düşük güç elektroniği kapısını açmanın ve potansiyel olarak günümüzün bilgisayarlarından çok daha hızlı olan kuantum işlemlerinin yapılmasının yeni bir yolunu buldu.

Manyetik ve izolatör özellikleri ile özel bir malzeme karışımının  kullanılarak ulaşılan bulgular, Nature Physics‘te yayınlandı.

Fizik ve Astronomi Bölümü’nde Doçent olan ve makale  kıdemli yazarı Weida Wu “Bu malzeme, manyetik özellikleri açısından çok seyreltilmiş olmasına rağmen, hala bir mıknatıs özellikleri gösterebilir. Enerji kaybı olmadan düşük sıcaklıkta elektrik iletebilir.

En azından prensipte, daha yüksek bir sıcaklıkta çalışabilirseniz, bunu bilgisayarlarda ve diğer cihazlarda kullanılan silikon çipler içinde elektronik ara bağlantılarda kullanabilirsiniz.” Dedi.

Çin’de ise ortak yazarların yayınladığını bir çalışma sonucunda bizmut, antimon ve tellürden oluşan bir yalıtkan ile manyetik elementler olarak krom ve vanadyum birleştirildi. Bu özel malzemedeki elektronlar bir yöne hizalandığında (kuzeye işaret eden bir pusula iğnesi gibi) bir elektrik akımı sadece kenarları boyunca tek bir yönde akabildi.

Sıfır enerji kaybına yol açtı. Bu, bilgisayarlarda ve diğer elektronikte kullanılan silikon çipler içinde transistörler arasında maksimum verim ile elektrik verilebileceği anlamına geliyor.

Egzotik bir manyetik izolatör, enerji kaybı olmaksızın kenarları boyunca elektrik iletir. M, mıknatısın manyetizasyonunu gösterir.
Kredi: Wenbo Wang / Rutgers Üniversitesi-New Brunswick

Kuantum Anormal Hall İzolatörü

Wu, “ Şu andaki silikon yongaların transistörlerdeki elektrik bağlantıları için metal kullanılmaktadır. Ancak bu önemli bir enerji kaybına yol açmaktadır.” Dedi.

Bilim adamları, dönebilen elektronlarının, özel manyetik yalıtkandaki kuantum anormal Hall izolatörü olarak düzgün bir şekilde hizalandığını gösterdi.

Sıcaklık mutlak sıfıra yakın olduğunda enerji kaybı olmadan elektrik iletmektedir. Eksi 459.67 derece Fahrenhayt. Sonraki adımlar, fenomeni, kuantum hesaplaması için bir platform oluşturmakla birlikte, elektronik için çok daha yüksek ve daha pratik bir sıcaklıkta göstermeyi içerecektir.

Kaynak:
sciencedaily
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close