Robotik

Robotik Göz Cerrahisinin İlk İnsan Testi Başarılı Oldu

Oxford Üniversitesi‘nden araştırmacılar; robot yardımlı retinal cerrahinin ilk başarılı denemesini tamamladılar.

Ulusal Sağlık Araştırmaları Enstitüsü Oxford Biyomedikal Araştırma Merkezi tarafından desteklenen deneme; Oxford’un John Radcliffe Hastanesi’nde gerçekleştirildi. Bu hafta Nature Biomedical Engineering‘de yayınlanan oprerasyona, 12 hasta dahil edildi.

Hastalardan yarısı rastgele bir şekilde robot destekli cerrahi ve diğer yarısı da gözün arkasından bir membranı çıkarmak için uygulanan, standart manuel ameliyatlara ayrıldı. Cerrah, robotu kullanarak; prosedürü geleneksel manuel yaklaşımdan daha eşit veya daha iyi bir etki ile gerçekleştirebildi. Araştırmanın ikinci aşamasında, ekip; yaşa bağlı makula dejenerasyonu* olan üç hastada kanı eritmek amacıyla, retinanın altına ince bir iğne yerleştirmek için robotu kullandı. Sonuç olarak hepsinde başarı gözlendi.

* Yaşa bağlı makula dejenerasyonu, 60 yas üzerindekilerde görme kaybının en sık sebeplerinden birisidir. Bu hastalık gözün arka kısmında yer alan sinir tabakasının görme merkezini tutan bir hastalıktır.

Oxford Üniversitesi Oftalmoloji Profesörü Robert MacLaren: “Robot şu anda elde edebileceğimiz sınırların genişletilmesi için büyük bir potansiyele sahiptir. Bir sonraki adımımızda robotik cerrahi cihazını; gen terapisinin retinaya kesin ve minimal olarak uygulanması için kullanmak olacaktır.”

PRECEYES Surgical System‘i tasarlayan ve geliştiren Hollandalı tıbbi robot firması Preceyes BV’nin Başhekimi Profesörü Marc D de Smet: “Mevcut deneme; tasarımımızın güvenliğini ve hassasiyetini gösterdi ve doğruluğunu ve kararlılığını sağladı. İnsan yeteneklerinin ötesinde; mevcut ameliyatların sınırlarını zorlamak ve mevcut prosedürleri standartlaştırmak için ön şartlar var.”

Ameliyat; altı hastada görme keskinliğinden sorumlu retina merkezi bölgesi ve üç hastada görme tehlikesi olan hemorajiyi değiştirmek için, retinanın altında terapötik ilacın (rekombinant doku plazminojen aktivatörü) enjeksiyonu ve epiretinal membranın* ve iç sınırlayıcı zarın maküla üzerinde diseksiyonunu içermiştir.

* Epiretinal membran gelişimi herhangi bir nedene bağlı olarak retinanın önünde zar tabakası oluşmasına denir

2016 yılında Oxford Üniversitesi robotik cerrahi sistemini test etmek için Preceyes ile bir anlaşma imzalandı. Göz Doktoru ve Araştırmacı Profesör Robert MacLaren’in liderliğinde PRECEYES Cerrahi Sistemi’ni kullanan ekip; insan klinik çalışmalarına başladı.

Kaynak:
medicalxpress
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close