Oyun

AI Algoritma Takımı, Zorlu Oyunlarda İnsan Takımını Yendi!

İşbirliği ve takım çalışması yapabilen algoritmalar; insan takımlarını geride bırakabilir.
Beş farklı AI algoritması; popüler strateji bilgisayar oyunu olan Dota 2‘de insan oyuncularını yenmek için bir araya geldi.

Kaliforniya merkezli kar amacı gütmeyen OpenAI‘deki araştırmacılar; OpenAI Five adını verdikleri algoritmik A takımını geliştirdiler. Her algoritma; sadece oyunun nasıl oynanacağını değil, aynı zamanda AI takım arkadaşlarıyla nasıl işbirliği yapacağını öğrenmek için de bir sinir ağı kullanır. Bu şekilde OpenAI, testte amatör Dota 2 oyuncularını yenmeye başlar.

Bu algoritmalar tipik olarak bağımsız çalıştığından, AI için önemli ve yeni bir yol. Algoritmaların birbirleriyle işbirliği yapmasına yardımcı olan yaklaşımlar; teknolojinin ticari kullanımları için önemli olabilir. AI algoritmaları, örneğin; çevrimiçi ticarette veya reklam teklifinde rakipleri geçmek için ekip oluşturabilir. Ortak çalışan algoritmalar; insanlarla da işbirliği yapabilir.
AI ve robotik şimdiye kadar ayrı alanlar olmuştur. Bunları birleştirmek, üretim ve depolamayı dönüştürebilir ve AI’yı bir sonraki seviyeye taşıyabilir.

OpenAI daha önce; tek oyunculu Dota 2’de üst düzey oyunculara karşı rekabet edebilecek bir algoritma sergiledi. En son çalışma, hem bireysel hem de takım başarısına değer verecek şekilde değiştirilmiş, benzer algoritmalar kullanılmasına dayanıyor. Algoritmalar oyun oynama dışında doğrudan iletişim kuramaz.
OpenAI’nin kurucularından biri olan ve yapay zekayı açıkça, insanlığa yarar sağlayacak şekilde geliştirmeyi amaçlayan Greg Brockman: “Gördüğümüz şey, koordinasyon ve işbirliğinin çok doğal bir şekilde teşviklerden kaynaklanabileceğini gösteriyor. Ayrıca; algoritmalardan biri için bir insan oyuncuyu değiştirmeyi denedik, işe yaradı…”

Dota 2; beş oyuncudan oluşan takımların yayılan bir arazi içindeki bir yapıyı kontrol etmek için yarıştığı karmaşık bir strateji oyunudur. Oyuncular farklı güçlere, zayıf yönlere ve rollere sahipler ve oyun; gerçek zamanlı savaşta yer almanın yanı sıra, öğeleri toplayıp, saldırıları planlamayı da içerir.

AI oyunlarını bilgisayar oyunlarına karşı çürütmek, ilerlemeyi ölçmenin tanıdık bir yolu haline geldi. Alphabet’in bir yan kuruluşu olan DeepMind, ünlü karmaşık ve ince tahta oyunu Go‘yu; süper insanlık becerisi ile oynamayı öğrenebilecek bir program geliştirdi. Daha sonra ilgili bir program kendini sıfırdan başlatarak, Go’ya geçmeyi ve sonrasında sadece kendi kendine oynayarak satmayı öğretti.
Dota 2 için gerekli olan stratejiler ise, satrançta veya Go’da olduğundan daha fazla tanımlanmıştır; ancak oyunun hâlâ ustalaşması zordur. Bu durum aynı zamanda; bir makine için de zordur. Çünkü rakiplerinizin ne yaptığını görmek her zaman mümkün değildir ve takım çalışması gereklidir.

OpenAI Five, çeşitli versiyonlarına karşı oynayarak öğrenir. Zamanla, programlar; insanların kullandıkları gibi stratejiler geliştirdiler. Örneğin, “çiftçilik”le altın elde etme yollarını bulmak, bunun yanı sıra oyunda belirli bir stratejik rolü benimsemek…

AI uzmanları, başarının önemli olduğunu söylüyor. Pittsburgh Carnegie Mellon Üniversitesi‘nde Araştırmacı Noam Brown: “Dota 2 son derece karmaşık bir oyun; bu yüzden güçlü amatörleri yenmek bile gerçekten etkileyici… Özellikle, Dota 2 kadar büyük bir oyunda gizli bilgileri ele almak büyük bir zorluk.”

OpenAI Five takımı insanları sürekli yenebilirse; Brown, AI’da büyük bir başarı olacağını söylüyor. Bununla birlikte, yeterli zaman verildiğinde, insanların AI ekibinin oyun tarzındaki zayıflıkları anlayabileceğini da belirtiyor

Kaynak:
technologyreview
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close