Bilgisayar

Japonya Saniyede 10 Üzeri 18 İşlem Yapabilme Özelliğine Sahip Silikonu Test Edecek

Fujitsu‘nun AMD, Intel veya ARM gibi büyük bir mikroişlemci geliştiricisi olarak bir itibarı yoktur. Ancak şirketin süper bilgisayar ve HPC çalışmaları, SPARC mimarisine dayanan çok sayıda yüksek performanslı sistemle sonuçlanmıştır.

Şimdi şirket, Japon araştırma enstitüsü RIKEN ile ortaklaşa inşa ettiği K süper bilgisayarına ardıl üzerinde çalışıyor. Yeni, ARM tabanlı bir mimarinin lehine SPARC‘ı geride bırakıyor.

Eski K süper bilgisayarı SPARC64 VIIIfx (SPARC64 VII‘ye dayanan bir dizi HPC modifikasyonuna dayanarak) etrafında inşa edildiğinde, yeni makine ARMv8 komut setinin özel bir uygulamasıdır.

ARM, Cortex-A76 gibi belirli bir ARM tasarımını veya bir şirketin ARM uyumluluğunu koruyan kendi tasarımlarının bir CPU‘sunu oluşturmasına olanak veren bir mimari lisanslama seçeneğini sunar.

Fujitsu, AMD, Apple, Intel ve Qualcomm gibi, bu rotaya gitmeyi seçti. Şirketin hedefleri, 2021 yılına kadar K makinesi üzerinde hedeflenen 100x performans artışıyla son derece agresif görünüyor.

Eğer bu hedef gerçekleşirse, K-sonrası süper bilgisayar, mükemmel hesaplama performansı sunan ilk makinelerden biri olacak ve dünyadaki en üst sıradaki süper bilgisayar, IBM ve Nvidia‘dan Zirve sistemi üzerinden yaklaşık 10 kat kazanç sağlayacak.

SIMD İşlemcisi

Yeni süper bilgisayar, ARM‘nin yeni 512 bitlik uzantıları SIMD işlemcisi kullanarak bu yüksekliklere ulaşacak. IEEE Spectrum‘a göre, yeni CPU‘ların kendileri hesaplama için 48 ana CPU ve hesaplamalı düğüm trafiğini işlemek için iki yardımcı çekirdek içerir. Ayrıca, G / Ç işlemlerini ve hesaplama düğümlerini işlemek için 48 çekirdek ve 4 yardımcı çekirdek içeren bir varyant vardır.

Düğüm başına bir fiziksel CPU ve alan rafı başına 384 düğüm. Bellek bant genişliğinin de büyüklük sırasına kadar arttığı bildirildi (rekabetçi nedenlerle, Fujitsu ve RIKEN yeni sistemin toplam kaç düğüm olacağını açıklamıyor).

Yeni bilgisayar, uygun olduğunda düşük hassasiyet ve daha önceki K makinesine kıyasla gelişmiş çift duyarlıklı kayan nokta performansı sağlamak için değişken hassas kayan nokta desteği de ekler. Nextplatform, 50 ve 52 çekirdekli CPU değişkenlerinin şu anda düşük verim nedeniyle prototip olduğunu ve bitmiş ürünün 7nm prosesinde 64 çekirdeği hedef alacağını düşünüyor.

Fujitsunun makinesi, K makinesi 12.7MW ile karşılaştırıldığında 30-40MW‘a ihtiyaç duyduğunu iddia ediyor. Bu da, gelişmiş güç yönetimi tekniklerine ve ayrıca işlem teknolojisi geliştirmelerine dayanan verimlilikte şaşırtıcı bir artış sağlıyor.

Makine ayrıca “yüksek performanslı yığınlanmış bellek” (muhtemelen HBM3) içerecek. Bir bütün olarak “Xeon-sınıfı performansa yakın” bir hız sunabileceği söyleniyor. Bunların hepsi watt başına 32-42x daha yüksek bir performans geliştiriyor.

Kaynak:
extremetech
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close