Bilim

Elektriksel Beyin Stimülasyonu, Şiddetli Suçların Azaltılmasında Yardımcı Olabilir

Araştırmacılar, beynin şiddet içeren eylemlere bağlı bir kısmına elektrik akımı uygulanmasının, başka bir değişle; elektriksel beyin stimülasyonunun bir seansının insanların saldırı yapma niyetlerini azaltabileceğini ve ahlaki farkındalıklarını arttırabildiğini buldular.

Pennsylvania Üniversitesi‘ndeki araştırmacılar ve Singapur’daki Nanyang Teknoloji Üniversitesi (NTU), beyinde prefrontal korteks denilen bölgedeki bir bozukluğun şiddet eylemlerine bağlı olduğunu belirledikten sonra; suçla mücadelede beyin stimülasyonu* potansiyelini araştırdı.
86 sağlıklı yetişkin gruptan; yarısı fiziksel saldırı, diğer yarısı cinsel saldırıyı tarif eden iki varsayımsal senaryoyu okumaları istendi. Ancak bu senaryolardan önce her iki gruba da, 20 dakikalık beyin stimülasyonu uygulandı. Daha sonra, katılımcılardan hikayede kahramanın sahip olabileceği gibi davranma olasılıklarını derecelendirmeleri istendi.

Beyinleri, uygulamadan geçenler arasında; fiziksel ve cinsel saldırıları gerçekleştirme olasılığı, sırasıyla; beyin stimülasyonu olmayanlara göre % 47 ve % 70 daha düşüktü. İlk senaryoda, Chris arkadaşının kafasında bir şişe kırar. İkinci senaryoda ise; dostça geçen bir gece tecavüzle sonuçlanır.

Nanyang Teknoloji Üniversitesi Psikolog Profesör Olivia Choy ve nörobilimciler; uzun zaman önce prefrontal kortekste ve antisosyal davranışlarda, engelli aktivite arasında bir bağlantı kurmuştu. Bu azalmış beyin aktivitesinin şiddet eylemleri için tetikleyici olup olmadığı belirsizdi. Prof. Choy ise; o beyin bölgesinde nedensel bir rol olup, olmadığını test etmek istedi.

Transkraniyal doğru akım stimülasyonu veya tDCS denilen bir prosedürü kullanan Choy ve meslektaşları Adrian Raine ve Pennsylvania Üniversitesi‘nden Roy Hamilton; bölgenin aktivitesini artırmak için, gönüllülerin prefrontal korteksine 2 miliAmp akım sağladı.

Neuroscience Dergisi’nde yazan araştırmacılar, beyin stimülasyonunun insanların saldırıları gerçekleştirme niyetlerini nasıl azalttığını ve bu tür eylemlere ahlaki olarak nasıl karşı olduklarını açıklıyor. Çalışmanın bir kısmı; gönüllülerin, bebeklerin beyin stimülasyonuna sahip olup olmadıklarına bakılmaksızın; duygularını ‘voodoo bebekleri’ üzerinde hissetmelerini sağladı.
Bilim adamları, beyin stimülasyonunun gelecekte şiddet içeren suçları azaltmaya yardımcı olup olmayacağını doğrulamak için; çok daha fazla çalışmanın gerekli olduğunu vurgulamaktadır. Fakat eğer etkili olduğu ortaya çıkarsa, Raine; suçlulara diğer geleneksel müdahalelerle birlikte sunulabileceğine inanıyor.

Raine: “Çoğu insan suçu düşündüğünde; kötü mahalleler, yoksulluk, ayrımcılık ve bunların hepsinin doğru olduğunu düşünüyorlar. Ancak, geçmişte ciddi olarak ihmal edilmiş olan suçlara, aynı zamanda; biyolojik olarak katkıda bulunduğuna da inanıyoruz. Bu, toplumdaki suç ve şiddeti denemek ve azaltmak için yeni ve farklı bir yaklaşım olabileceğini gösteriyor.”

Londra Üniversitesi‘de tDCS üzerine çalışan Psikolog Caroline Di Bernardi Luft; çalışmanın suçlularda yapılmadığına ve beyin stimülasyonunun gerçek hayatta suçlarını azaltabileceğini kanıtlamakta zorlandıklarına dikkat çekiyor. Beyin stimülasyonunun işlemin geri tepmesine yol açabileceğini de belirtiyor.

İnsanların ahlaki farkındalıklarını arttırmak için tasarlanan görevleri yerine getirirken; bunun engellenmenin bir yolu da beyin stimülasyonu uygulamak olabilir.
Bilim insanları şimdi daha hedefli bir beyin stimülasyon prosedürü kullanarak; daha fazla sayıda insan üzerinde deneyler yapmayı umuyorlar. Ventral prefrontal korteks olarak adlandırılan beyin bölgesinde aktiviteyi artırarak; insanların dürtüsel saldırılara yol açan güçlü duyguları kontrol etmelerine yardımcı olmayı umuyorlar

*Stimülasyon: Alıcı durumunda olan bir organın ya da bir duyu organının karakteristik etkinliği yolunda uyarılması, harekete getirilmesi ya da tembih edilmesi olayıdır.

Kaynak:
the guardian
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (1 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close