Bilim

AI, Kişilerin Uyruğunu Öğrenmek için El Yazılarını Okuyabilir

Araştırmacılar uluslararası lokasyonlardan (Malezya, İran, Çin, Hindistan ve Bangladeş) 100 kişiden oluşan bir veri seti hazırladılar ve genel olarak 500 karakterle İngilizce olarak yazdılar. Elde yazılan karakterler; Cloud of Line Distribution veya COLD olarak bilinen bir cihazla, metin içeriğinin düz oluşunu veya kıvrımını ölçerek, belirli kişilere ait yazıları ayırır. Bu ‘kurallar seti’, yazanın milliyetini ortaya çıkarırken; şimdiki haliyle de bazı uluslararası konumlar için uygun tahminlerin doğruluğunu tespitinden daha fazlasını gerçekleştirdi.

Kurallar seti; cihazı bulmada mutlak en iyi sonuca olanak tanıyor. Algoritma, makine öğreniminin en iyi yaptığı iş olan verileri topluyor. Örneğin, yerli Çinli yazarlar Roma alfabesini kullandıklarında; Çince karakterler genellikle düz vuruşların birleşimiyle oluşturulduğundan, daha dik çizgilerle harfler yazıyorlar. Öte yandan, Hindistan ve Bangladeş kökenli yazarların yazılarının çoğu daha yuvarlak şekillere sahip olduğu için yazımları daha fazladır.

fastcompany

El yazısı eğitimi, bir zamanlar yazarlar ve araştırmacılar tarafından ele alınan ilk süreçlerden biriydi. Daha önceki analizler sadece; duyguları algılamaya, cinsiyetleri sınıflandırmaya ve yazanın yaşını başka bir şekilde belirlemeye çalışmıştır. Ancak el yazısıyla ilgili ek bilgi vermeyi amaçlayan hiçbir resim/görsel yapılmamıştır. Belki de hiç kimse bir stratejiyi keşfetmemiştir.
Hindistan, Çin ve Malezya’dan gelen araştırmacılar; bu yöntemin suç araştırmaları için faydalı olabileceğini öne sürüyor. Polis artık; suçları çözmek için biyometriye giderek daha fazla ihtiyaç duyuyor.

El yazısı ile ilgili verilere ve yüz tanıma araçları gibi farklı uygulamalı bilimlere başvuruyor.
Ancak, bu ve eşdeğer uygulamalı bilimler programlarından gelebilecek herhangi bir özel ya da medeni haklar sorunuyla ilgilenmezler. Uygulama pekçok önyargıları doğuran hatalara da yol açabilir. Örnek olarak; yanlış bir kişiyi yasal bir soruşturmaya dahil edebilir ya da firmalar; tüketicilere, herhangi bir kişinin uyruğu ve hatta zekası gibi özelliklere göre ayrımcılık yapmak için yalnızca el yazısına itibar edebilir.

Düzenlemenin yürürlüğe girmesinden önce, bunu kullanmak için bu tür oluşabilecek hatalar hesaba katılabilir. Diğer yandan araştırmacılar; COLD’un basit girişimden çok daha fazlasını ortaya çıkarmak için, kullandıkları küçük veri kümesini yükseltmelidir.

Kaynak:
the news articles
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close