Arkeoloji

Dünya Mirası Antequera Dolmens’in Kökeni Hakkında Önemli Yeni Bilgiler

Seville Üniversitesi’nden ATLAS araştırma grubu, Antequera Dolmens Kazı Alanında yer alan doğal bir oluşum olan Peña de los Enamorados‘un en önemli bölümlerinden birinin yüksek çözünürlüklü bir analizini yayınladı. Bu bilgi Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından doğrulandı.

Araştırmacılar özellikle şematik tarzda mağara resimlerini içeren “Abrigo de Matacabras” olarak bilinen bölgeyi inceledi. Bu küçük mağara, Menga dolmen ile birinci sınıf görsel ve sembolik bir ilişkiye sahip olup, Avrupa tarih öncesinde muhtemelen benzersiz peyzaj ilişkileri kurmaktadır.

Abrigo de Matacabras, şekli nedeniyle, bir uyuyan kadın anımsatan Peña de los Enamorados, kuzey kısımda yer alır.

Neolitik Kronolojisi

Bu araştırmada, tüm mağaranın fotogrametrik olarak yeniden yapılandırılması, dijital görüntü işleme ve kolorimetri, motiflerin taşındığı kaya katmanlarının uranyum-toryum tarihlemesi ile grafik motiflerinin analizi dahil, en son kuşak multidisipliner bir arkeolojik yöntem kullanılmıştır.

Plevras Blancas I. ile komşuluk alanı ile ilişkili olan seramiklerin arkeometrik analizi, Peña‘nın eteğinde yer alan nötron aktivasyon analizi ve X-ışını kırınımının yanı sıra motiflerin tam bir stilistik analizi ile incelenmiştir.

Elde edilen sonuçlar mağaranın Neolitik kronolojisini (muhtemelen en azından MÖ 4. binyılın başlangıcında) ve bölgenin Neolitik (ve hatta daha yaşlı) nüfusu için bir referans noktası olarak önemini göstermektedir.

Seville Üniversitesi’nde Tarih Öncesi Bölümü Profesör Leonardo García Sanjuán “Ek olarak, elde edilen veriler, ilk kez, Abrigo de Matacabras‘ı gelecekteki koruma açısından değerlendirmemize ve motifleri tehdit edebilecek veya onlara zarar verebilecek herhangi bir şeyi teşhis edebilmemize olanak tanıyor. ”diyor.

Kaynak:
heritagedaily
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (1 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close