Tıp

Elektronik Cilt İle Protez Kullananlar Ağrı Hissedebilecek

20.yüzyıla kadar protez bir vücuda bir uzatma takmaktan farklı değildi. Genellikle, doğal benzerlerine göre hem biçim hem de işlevsellik ile birlikte, ahşap tahtalardı. Bugün ise, hareketlerimizi öngören ve 3D baskı sayesinde mükemmel uyum sağlayan aklınızla kontrol edebileceğiniz protezler var.

Yine de, en gelişmiş protezlerin bile geliştirilmesi için daha çok yol var. Hala kullanıcıya, dokundukları şeylerle ilgili bir geri bildirim verebilen bir cihaz yok. Bu nedenle Johns Hopkins Üniversitesi‘ndeki araştırmacılar yeni bir elektronik dermis (e-dermis) ürettiler.

Bir prostetik cihaz üzerine yerleştirildiğinde, bu suni deri, bir amputeenin, eksik uzuvlarında ağrı gibi başka hisler hissetmesini sağlar. Araştırmacılar Haziran ayında Science Robotics dergisinde çalışmalarını yayınladılar.

Araştırmacılar insan derisi gibi işlev gören elektronik bir cilt oluşturabilmek için bir yol aramaya başladı. Cildimizin, beyine çeşitli duyuları ileten bir reseptörler ağı içerdiğini ortaya koydular. Dokunulan cismin keskin veya pürüzsüz, sıcak veya soğuk, sert veya yumuşak, vb. olduğunu bize bildiren bir reseptörler ağı içerdiğini belirttiler.

Cihazı, iki belirli duyumu iletmek üzere tasarladılar: bir nesnenin eğriliği ve keskinliği. E-dermislerini, kumaş ve kauçuk bileşiminden oluşturdular. İnsan cildindeki reseptörleri taklit etmek için sensör katmanları eklediler. Bu reseptörler bir nesneyi hissedebilir. Sonra bu duyumları teller aracılığıyla bir ampute ait artık uzuvda periferik sinirlere gönderir.

Araştırmacılar cihazın kullanıcıya ne tür bir bilgi göndermesi gerektiğine karar vermek için, ampute ait rezidüel uzuvda periferik sinirleri uyarmak için transkutanöz elektriksel sinir stimülasyonu (TENS) adı verilen bir teknik kullandılar. Kullanıcılara fantom uzuvlarında ne hissettiklerini sordular.

Örneğin, rezidüel uzuv üzerindeki bir noktada belirli bir TENS seviyesinin, amputenin hayali başparmağında bir ağrı hissi oluşturduğunu söyleyin. Araştırmacılar, protezin baş parmağı keskin bir nesne gibi ağrılı bir şeye dokunduğunda, o bölgeye elektronik stimülasyon seviyesini vermesi gerektiğini bilecek.

İşlemin hayalet uzuvu uyardığını doğrulamak için elektroensefalografi (EEG) kullanarak beyin aktivitesi saptadılar.

Aslında araştırmacılar, e-dermislerini tıpkı insan derisinin yaptığı gibi farklı hisleri elektronik olarak kodlamayı öğrettiler. Bu yararlı olabilecek bir yol mu? E-dermis, protezleri hasardan korurken daha fazla yaşam hissi verebilir.

Atlantik’e göre, bir gönüllü “Uzun yıllar sonra, sanki yeniden hayata dönmüş gibi hissettim” diyor. Çalışmanın ortak yazarı Luke Osborn’a “Düşünmeksizin, ağrı ile acı çekip çekmediğini sezgisel olarak bilmeden acı ile acı arasında ayrım yapabilirim.” dedi.

Araştırmacılar bir basın açıklamasında, e-dermis robotlara insanlara benzer bir şekilde “dokunma” hissi verebilmemize bile yardımcı olabileceğini söyledi. Şimdilik, insanlara bu hisleri bir kez daha hissedebilmek muhtemelen heyecan verici bir şey olacak.

Kaynak:
futurism
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (1 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close