Akıllı Sistemler

Yeni Parmak İzi Sensörü Ekstra Güvenlik İçin Vücut Sıcaklığınızı Kontrol Ediyor

Cep telefonunuzun arkasındaki veya ana düğmenin altında bulunan parmak izi tarayıcılarını unutun. Sonraki akıllı telefonunuz muhtemelen ekranınızın altında gerçek bir insan olduğunuzdan emin olmak için sıcaklığınızı ölçen bir parmak izi sensörüne sahip olacaktır.

Salı günü Nature Communications‘da yayınlanan bir makalede, bir grup Koreli araştırmacı, basınç ve sıcaklığı ölçmek için kullanılabilecek esnek, şeffaf bir parmak izi sensörü dizisi geliştirdiklerini açıkladı.

Sensör, Güney Kore’deki Ulsan Ulusal Bilim ve Teknoloji Enstitüsü‘nün Samsung Display-UNIST Merkezi‘nden bilim adamlarının çalışmasının bir ürünü olarak orataya çıktı.

Yeni Parmak İzi Sensörü

Makalede açıkladıkları gibi, şu anda akıllı telefonlarda kullanılan çoğu kapasitif parmak izi sensörü opaktır. Bu yüzden bir ana düğmenin altında veya cihazın arkasında bir çerçevenin altına gizlenmeleri gerekir.

Apple, FaceID için 3D derinlik algılayıcı kameralarla bu sorunu ortadan kaldırırken, akıllı telefon üreticileri henüz ekranın altındaki bir parmak izi tarayıcısını gizleyen bir çözüm üretmedi.

Araştırmaya göre, ekip tarafından geliştirilen algılayıcı “ekrana bir parmağın basılmasının algılanmasını mümkün kılmak için tüm şeffaf basınç sensörleri ve cilt sıcaklık sensörleri ile entegre edilebilir”.

Yeni sensörün henüz parmağınızdaki bir yüksek ateşi algılamasını beklemeyin. Sıcaklık sensörü, sahte bir yapaylık veya yapay bir parmak izi kullanmadığınızdan emin olmak için insan cildinin sıcaklığını algılayacak şekilde tasarlanmıştır.

Kaynak:
cnet
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close