Astronomi ve Uzay

Evrendeki Asteroitlerin “Gizli” Kökenleri Ortaya Çıkıyor

Yeni yapılan çalışma, kafalarımızın üstünde uçan asteroitlerin çoğu, kırılan ve Güneş Sistemi etrafından dolanan nispeten az sayıda gezegenden geldiğini ortaya koydu.

Yeni araştırmalar gösteriyor ki, asteroit kuşağındaki asteroidlerin en az yüzde 85’i, Dünya‘ya açılan meteorların genellikle beş veya altı eski küçük gezegenden geliyor.

Bu gezegenler şimdi Güneş Sistemi‘nde bulunan asteroit kuşağında dağıldılar ve ayrıldılar. Bazen, bu kayalardan biri kendi yolunu kaybedip Dünya‘ya doğru uçar.

Bilim adamları, bu büyük kayalardan birinin sonunda Dünya‘ya doğru yol alabileceğinden ve gezegende büyük hasara yol açabileceğinden endişe ediyorlar. Nasa, geçen ay böyle bir tehdide nasıl yanıt vermeyi planladığını açıkladı.

Araştırmacılar, Doğa Astronomi Dergisi‘nde yayınlanan yeni bulguların, tehlikeli asteroitler ve meteorların doğasını anlamalarına yardımcı olabileceğini söyledi.

Asteroidleri Anlamak

Florida Üniversitesi’nde teorik bir astronom olan çalışmanın yönetmeni Stanley Dermott, “Bu büyük cisimler Dünya tarafından çalınıyor. Tabii ki bunların ne kadarı ve bunların içinde ne tür materyaller olduğu konusunda çok endişeliyiz” diyor.

“Bunlardan herhangi biri Dünya‘ya doğru gelirse ve onu yolundan saptırmak istiyorsak, doğasının ne olduğunu bilmemiz gerekir.”

Kendi gezegenimizi şekillendirmek için gelen malzemeleri anlamamıza da yardımcı olabilir.

Bulgular, 200,000 nesneden oluşan iç asteroit kuşağındaki nesnelerin yaklaşık yüzde 85’i için doğrudur. Profesör Dermott, bundan çok daha fazlası için geçerli olabileceğini belirtti.

Dermott “Sonunda, asteroit kuşağındaki tüm asteroitlerin kökenini, sadece iç kemerde değil, az sayıda bilinen ana cisimlere kadar takip edersek şaşırmam.” Dedi.

Kaynak:
independent
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close