Yeşil Enerji

Kentsel Yeşil Alanlar, Karbon Emisyonlarını Azaltabilir

Kentsel Yeşil Alanlar bisikletçiler ve pusetler, koşucular ve yürüyüşçüler için harika, ama şehir planlamacılarının umduğu gibi karbon emisyonlarını gerçekten düşürüyorlar mı? Yeni yapılan bir çalışma, bu durumun ilk doğrudan kanıtı sayılabilir.

UBC araştırmacıları, Vancouver’ın Comox-Helmcken Yeşil Alanı yakınında yaşayan halka 2013 yılında bu yolun tamamlanmasından sonra bir yıl önce anket yaptılar. 585 katılımcının yaklaşık yarısı, yeşil alan 300 metre içinde ve geri kalanı 500 metrelik bir yarıçap içinde yaşıyordu.

Sonuçlar, daha yakın grubun (300 metre), yeşil alanı inşa edildikten sonra günlük araba veya otobüs seyahat mesafelerini yüzde 18 azalttığını gösterdi.

Çalışmanın ilk yazarı ve UBC’deki sağlık ve toplum tasarım laboratuvarında araştırmacı olan Victor Douglas Ngo, “Bu katılımcılar, bir önceki yıl 3,4 kilometre ile karşılaştırıldığında, günde 2,8 kilometre araba veya otobüsle seyahat ettiler.”

“Daha az kısa zamanda işe gittiler. Aynı zamanda seyahatle ilgili emisyonların yüzde 21 daha azını ürettiler. Ayrıca bir önceki yıl günlük 660 gram emisyon üretiyorken bu yıl bu rakam bir günde 520 gram oldu.”

300 metreden daha uzakta yaşayan grup, araba veya otobüs seyahatinde aynı azalmayı göstermedi. Motorlu seyahatleri aslında kişi başına günde yüzde 2,9, ortalama 1,9 kilometrede ortalama 2,6 kilometre artmıştır. Buna ek olarak, ortalama bireysel karbon emisyonları, önceki 330 gramdan, günde 510 grama yükseldi.

Yeşil Alanlardan Maksimum Fayda Sağlamak

Araştırmalar, ikinci gruptaki bu artışın, bu dönemde Batı Yakasındaki Car2Go gibi araba paylaşımı hizmetlerinde yaşanan büyük patlamadan kaynaklandığını ve bu durumun zaten yaya yönelimli nüfus için daha kolay olmasını sağladığını belirtti.

Çalışmanın baş yazarı ve baş araştırmacı Lawrence Frank “Araba paylaşımı kent genelinde büyüyordu. Yeşil Alandan daha uzakta yaşayan insanlar arabayı kullanmayı yeşil yoldan etkilenenlere göre daha uygun buldular. Bir yeşil alandan maksimum çevresel faydalar için en uygun mesafe üç yüz metre gibi görünüyor.” Diyor.

Comox-Helmcken Yeşil Alanı, iki kilometrelik bir alana yayılmıştır. Bisiklet yolları, park yerleri ve halka açık oturma alanları sunmaktadır. Vancouver şehir merkezindeki Stanley Park’tan Hornby Caddesi’ne batıdan doğuya doğru ilerlemektedir.
Kredi: British Columbia Üniversitesi

Comox-Helmcken Greenway, iki kilometrelik bir alana yayılmıştır. Bisiklet yolları, park yerleri ve halka açık oturma alanları sunmaktadır. Vancouver şehir merkezindeki Stanley Park’tan Hornby Caddesi’ne batıdan doğuya doğru ilerlemektedir.

Vancouver şehri ulaşım direktörü Lon LaClaire “Şehirdeki ulaşım çalışmalarımızın önemli bir parçası, sera gazı emisyonlarını azaltmak ve tıkanıklığı azaltmak için tercih edilen ulaşım seçeneklerini yürüyüş, bisiklet ve toplu taşıma yapmaktır. Bunun başarılması, güvenilir ve konforlu bisiklet yolları oluşturmaktır.”

“Her yaştan ve yetenekten insan tarafından kullanılabilir. Bu yüzden işe yarayacak ya da bir iş için bisiklete binmeye karar vermeniz kolaydır. İnsanların dolaşmak için bisiklete binmeyi seçtikleri muazzam bir büyüme gördük. Her yaştan yeni yetenek ve imkanlar yaratmanın bisikletle daha çok insanı çekmeye başladığını gördük. Bu çalışmanın hedefinin doğru olduğunu görmekten memnuniyet duyuyoruz. Bu proje başarılı oldu. ” dedi.

Sürdürülebilir ulaştırma alanında Başkan ve nüfus ve halk sağlığı okullarında profesör olan Frank “Daha fazla şehir sağlığı teşvik etmek ve çevreyi korumak için altyapıya yatırım yaparken, bu gelişmelerin etkisini anlamak her zamankinden daha önemli. Bildiğimiz kadarıyla, bu yeşil yol yatırımlarının bireysel davranışlar ve çevre üzerindeki doğrudan nedensel etkisini gösteren ilk çalışmadır.” Dedi.

Kaynak:
sciencedaily
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close