Otomotiv

Hipersonik Uçuşlar İle Transatlantik Rekoru Kırıldı

Boeing, Londra ve New York arasındaki yolculuk süresini iki saate indirecek olan hipersonik bir yolcu uçağı için planlar üzerinde çalışıyor.

ABD havacılık firması tarafından bu hafta açıklanan konsept jet, hızın beş katına yakın bir şekilde 3,800mph’den daha yüksek bir potansiyel hıza sahip olacaktı.

Mach 5 hızına ulaşmak, uçağın Atlantik boyunca yaklaşık 120 dakikada bir yolculuğa çıkmasını sağlarken, Pasifik‘ten geçen bir uçuş yaklaşık üç saat sürecek.

Yansıtılan yolculuk süreleri, Concorde tarafından şu anda tutulan iki saat ve 52 dakikalık bir ticari jetle bir transatlantik geçişin rekorunu kırdı.

Londra ve New York arasındaki geleneksel, subsonik yolcu uçağında ortalama bir uçuş yaklaşık altı saat 45 dakika sürmektedir.

Süpersonik Uçuşlar

Boeing‘in hipersonik bilim insanlarından biri olan Kevin Bowcutt Havacılık Haftası’nda“A noktasından B noktasına dünyanın herhangi bir noktasından gitme problemine baktığınızda, soru ne kadar hızlı gitmek ve ne kadar hızlıdır?”

Süpersonik, bir gün içinde denizaşırı ve geri gitmek için yeterince hızlı değil. İş seyahatinde veya zamanın gerçekten önemli olduğu ordu için bu ilginç bir nokta.” dedi.

Ancak, bir sonraki tatilinin yolculuk saatlerini kısaltmayı umanlar, biletlerini oldukça uzun bir süre için ayırmak zorunda kalacaklar.

Boeing, uçağın en erken 2030’ların sonlarında hizmete gireceğini umduğunu, ancak projenin potansiyel olarak on yıl sürdüğü konusunda uyarıda bulunduğunu söyledi.

Şirket son aylarda hipersonik uçuş konusundaki araştırmalarını hızlandırdı. Ocak ayında Mach 5‘e ulaşabilen bir istihbarat, gözetleme ve keşif (ISR) askeri jetine yönelik tasarımları açıkladı.

Kaynak:
independent
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (1 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close