DergiTıp

Sigara Dumanına Bağlı KOAH Semptomlarına Yeni Çözüm : Plerixafor

Bazı kanserlerin tedavisinde kök hücre tedavisinde kullanılan bir ilaç olan Plerixafor sigara dumanına bağlı akciğer hasarına karşı koruma sağlayabilir.

Plerixafor, bağışıklık sistemini, kemik iliğinden kan dolaşımına bir tür kök hücre (hematopoietik progenitör hücre veya HPC) salmak için uyaran bir ilaçtır. İlaç, multipl miyelom ve non-Hodgkin lenfoma dahil olmak üzere kan hücrelerinden kaynaklanan bazı kanser türlerini tedavi etmek için kullanılır.

Kök hücreler vücutta birçok farklı hücre türüne dönüşme potansiyeline sahiptir. Doku onarımında rol oynarlar. Önceki araştırmalar, kan dolaşımındaki daha düşük sayıda HPC’nin, amfizemin (COPD) bir formunun artan şiddetine karşılık geldiğini göstermiştir. KOAH nefes almayı zorlaştıran ilerleyici bir akciğer hastalığıdır.

Çalışmalar, dolaşımdaki HPC’lerin sayısının azalmasının, akciğerlerin dumanla ilişkili hasarı onarabileceğini önlediğini göstermektedir. Bu teoriye dayanarak, araştırmacılar plerixafor’un farelerde kök hücre dolaşımı ve akabinde akciğer fonksiyonu üzerindeki etkisini araştırdı.

Bir grup hayvan 22 hafta boyunca haftada beş gün sigara dumanına maruz bırakıldı. Düzenli olarak pleriksafor (“tedavi edilen”) enjeksiyonları yapıldı. Başka bir grup dumana maruz bırakıldı ancak tedavi görmedi (“maruz bırakıldı”).

Araştırmacılar, farelerin tüm gruplarından kök hücreleri topladılar. Deneme periyodunun başlarında maruz kalan gruptaki hücre sayısında bir düşüş buldular. Bu da kısa sigara dumanı maruziyetlerinin bile kemik iliğindeki HPC popülasyonlarını azalttığı bulguları ile tutarlıdır.

Tersine, tedavi edilen grupta HPC’lerin saptanabilir tükenmesi görülmemiştir. Aslında, iki haftalık tedaviden sonra sayılar artmıştır. Tedavi edilen gruptan alınan akciğer sıvı numuneleri, bir kontrol grubuna kıyasla, beyaz kan hücrelerinin veya iltihap sayısında önemli bir değişiklik göstermedi. Bu faktörlerdeki artışlar tipik olarak hastalık veya hasarı gösterir.

Araştırmacılar, plerixafor’un dumana bağlı akciğer hasarı üzerindeki koruyucu etkilerinin, “kemik iliği mobilizasyonu, akciğer hücresi bakım ve onarımı için HPC’nin kullanılabilirliğini arttırdığını” öne sürdü. “Raporumuz, bu FDA onaylı ilacın, amfizem için potansiyel bir tedavi olarak yararlılığını destekliyor.”

Çalışma Amerikan Fizyoloji-Akciğer Hücre ve Moleküler Fizyoloji Dergisi’nde yayınlanacaktır.

Kaynak:
europeanpharmaceuticalreview
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (10 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close