Astronomi ve Uzay

2019 Yılında Tatilinizi Uzayda Geçirebilirsiniz

Uzay turizmi arayışında piyasayı yöneten iki şirket, ilk kez dünya dışı yolcu uçaklarının sadece birkaç ay uzakta olduklarını söylüyorlar.

İngiliz milyarder Richard Branson tarafından kurulan Virgin Galactic ve Amazon yaratıcısı Jeff Bezos tarafından kurulan Blue Origin, testlerini tamamlayan ilk şirket olmak için yarışıyor. Her iki şirket de radikal olarak farklı teknolojiler kullanıyor.

Ağırlıksızlık Anlar

Ne Virgin ne de Blue Origin‘in yolcuları kendilerini Dünya yörüngesinde bulacaklar. Bunun yerine, ağırlıksız deneyimleri sadece birkaç dakika sürecek. 2000’lerde Uluslararası Uzay İstasyonuna (ISS) seyahat etmek için on milyonlarca dolar ödeyen ilk uzay turistlerinden çok farklı bir teklif.

Blue Origin ve henüz bilinmeyen Virgin ile 250.000 dolara mal olan daha ucuz bir bilet için ödeme yapan uzay yolcuları, dünyaya geri dönmeden önce uzay turistlerinin düzinelerce mil. Karşılaştırıldığında, ISS gezegenimizden 250 mil (400 kilometre) uzakta.

Amaç, uzayın başladığı yerdeki hayali çizgi işaretine (100 km ya da 62 mil Karman çizgisi) ya da ABD Hava Kuvvetleri tarafından tanınan 50 mil sınırına yaklaşmak ya da geçmek.

Bu rakımda, gökyüzü karanlık görünüyor ve dünyanın eğriliği açıkça görülebilir.

Virgin Galaktik

Virgin Galactic ile, altı yolcu ve iki pilot, özel bir fıskiyeye benzeyen SpaceShipTwo VSS Unity‘ye biniş yaptı.

VSS Unity bir taşıyıcı uzay gemisine (WhiteKnightTwo) bağlanacak ve bundan sonra yaklaşık 49.000 fitte (15.000 metre) ayrılacak. Bir kez serbest bırakıldığında, uzay gemisi roketini ateşleyecek ve gökyüzüne doğru ilerleyecektir.

Daha sonra, yolcular Dünya‘ya geri dönmeden önce birkaç dakika boyunca sıfır yer çekiminde yüzer.

New Mexico çölündeki Virgin Firmasının “uzay boşluğuna” iniş yapmak için normal hale dönmeden ve kaymadan önce, uzay aracının kuyruk pivotunu gören bir “tüy” sistemi tarafından yavaşlatılır.

Görev toplamda, 90 dakika ile iki saat arasında sürüyor. Kaliforniya’daki Mojave çölünde 29 Mayıs’ta yapılan bir testte uzay gemisi, 21 km’lik bir rakıma ulaştı.

Ekim 2014’te, Virgin uzay gemisi bir pilot hatası ile arızalandı. Gemide iki pilottan biri öldü. Testler daha sonra yeni bir araç ile devam etti.

Şirket ayrıca, ülkenin güneyindeki İtalya’nın Tarente-Grottaglie havaalanında ikinci bir “spaceport” açmak için anlaşma imzaladı.

Mayıs ayında Branson BBC Radyo 4‘e, önümüzdeki 12 ay içinde ilk yolculardan biri olmasını umduğunu söyledi. Virgin, AFP‘ye verdiği demeçte, bekleme listesinin kalan kısmını yaklaşık 650 kişi oluşturuyor.

Blue Origin

Bu arada Blue Origin, geleneksel rokete daha yakın bir sistem geliştirdi: Yeni Shepard.

Bu yolculukta, altı yolcu 60 metrelik bir roketin tepesine sabitlenmiş bir “kapsül” içinde yerini alır. Lansmanından sonra, gökyüzüne doğru birkaç mil uzakta ayrılır ve devam eder. 29 Nisan testinde kapsül 66 mil yaptı.

Yolcuların büyük pencerelerden manzarayı görebildikleri birkaç dakikalık ağırlıksızlıktan sonra, kapsül, uzay aracını yavaşlatmak için kullanılan üç büyük paraşüt ve retrorocket ile yavaş yavaş toprağa düşer.

Kalkıştan inişe kadar, son testte uçuş 10 dakika sürdü.

Şimdiye kadar, testler sadece Blue Origin‘in Batı Texas sitesindeki mankenler kullanılarak gerçekleştirildi.

Ancak çalışmanın yöneticilerinden biri olan Rob Meyerson, Haziran ayında ilk insan testlerinin “yakında” olacağını söyledi.

Bu arada, bir başka şirket yetkilisi olan Yu Matsutomi, Çarşamba günü düzenlenen bir konferansta, Space News‘e göre, yolcularla yapılan ilk testlerin “bu yılın sonunda” gerçekleşeceğini söyledi.

Sırada Ne Var?

SpaceX ve Boeing, gecikmelerden sonra, büyük olasılıkla 2020’de NASA astronotlarını taşımak için kendi kapsüllerini geliştiriyor. Şirketlerin özel yolcu uçuşları sunarak büyük olasılıkla telafi edebilecekleri önemli bir yatırım.

Boulder’un Mühendislik ve Uygulamalı Bilimler Koleji, Colorado Üniversitesi’nde dekan yardımcısı Phil Larson AFP’ye verdiği demeçte, “Eğer uzaya gitmek istiyorsanız, daha önce sahip olduğunuz seçeneklerin menüsünü dört katına çıkaracaksınız” diyor.

Uzun vadede, Soyuz roketleri üreten Rus firması, turistleri ISS‘ye geri alma olasılığını araştırıyor. Bu yılın başlarında Orion Span olarak adlandırılan bir ABD start-upu, birkaç yıl içinde bir lüks uzay oteli yerleştirmeyi umuyor. Ama proje hala ilk aşamalarında.

Kaynak:
phys
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (3 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close